Naše deti sa museli v električke pozerať na Okamurove plagáty. Budeme sa brániť, hrozí šéf českých moslimov

26. 10. 2017 8:01

Predvolebná kampaň SPD Tomia Okamuru by sa mala stať predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní. Aspoň podľa predsedu Ústredia moslimských obcí v ČR Muneeba Alrawiho, ktorý vraj zvažuje príslušné kroky.

Naše deti sa museli v električke pozerať na Okamurove plagáty. Budeme sa brániť, hrozí šéf českých moslimov
Foto: Daniela Černá
Popis: Europoslanec Jiří Pospíšil a predseda Ústredia moslimských obcí M. H. Alrawi
reklama

„Naše deti museli počas volieb chodiť do školy v električkách s protiislamskými plagátmi. Nebolo to v poriadku,“ rozčúlil sa moslim v rozhovore pre Český rozhlas.

K programovému bodu SPD – zakázať v Česku islam – povedal: „Im to ani trochu neprislúcha.“ Okamurova kampaň bola podľa jeho slov populistická a vôbec neriešila problémy. „Program bol postavený len na strachu a neznášanlivosti, čo nie je normálny politický program, ale čistý populizmus,“ uviedol Alrawi.

Okamurovci si podľa neho mysleli, že s týmto programom vyhrajú voľby, ale ukázalo sa, že to až toľko ľudí nezaujalo.

Potom sa vyjadril k tomu, ako museli moslimské deti chodiť do školy električkami, v ktorých boli nápisy „nie islamu, nie terorizmu“. „Myslím si, že povoliť takú kampaň nebolo úplne v poriadku z rôznych hľadísk,“ kritizoval šéf českých moslimov. Nechápe vraj, prečo SPD spája terorizmus s islamom. Moslimom to vraj „nerobí dobre“.

„Vezmite si, keď také malé deti alebo mládež, ktorá je úplne integrovaná a snaží sa, chce byť vzdelávaná, úspešná a chce sa podieľať na rozvoji tejto krajiny, tomu musí čeliť,“ podotkol.

A potom si Alrawi pomohol analógiou: „Určite by ma zaujímalo, či by bolo úplne v poriadku, keby tam namiesto islamu bolo nejaké iné svetové náboženstvo. Keby na električkách bol napríklad názov iného náboženstva a pod tým nápis ,nie pedofilom‘,“ zamyslel sa. V takom prípade by vraj českí zákonodarcovia určite nemlčali.

Následne sa vyjadril k námietkam Tomia Okamuru, že právo šaría nie je zlučiteľné s európskym právnym systémom: „Právo šaría je všetko v živote moslima – je to jeho modlitba, jeho vzťah k matke, k rodičom, deťom, susedom, k daňovým úradom aj k cestovnému lístku na električku,“ objasnil Alrawi. Populisti podľa neho z toho „všetkého“ vždy vytiahnu nejaký útržok a potom s ním mávajú. „Do akej miery je pre mňa dôležité správať sa dôstojne a dobre k rodičom, zamestnancom, do takej miery je pre mňa právo šaría platné,“ uviedol. Ale zákony si vraj Alrawi ctí „ako každý druhý“.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

Potom poslal odkaz všetkým, ktorí považujú islam za nenávistnú ideológiu. „Islam nemá s terorizmom nič spoločné, sú to skutky určitých moslimov, ktorí sa toho ujali a chápu islam asi tak, ako ho chápe Okamura a spol. Ich pohľad nie je pravdivý a nemá s islamom nič spoločné,“ uisťoval. A dodal, že tam, kde moslimov poznajú, napríklad Česi žijúci vo Veľkej Británii, vôbec také obavy nemajú. „Sú úplne inde a s moslimami sú tam v kontakte. Napríklad v Londýne sa za uplynulé dva roky, bohužiaľ, odohralo niekoľko útokov a aj napriek tomu tam neprevládli hlasy za pána Okamuru,“ udrel na záver.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…