Nás nezaujíma vaše pitie kávy. Riešte navrátenie dieťaťa rodičom, odkazuje Sme rodina Kiskovi do Nórska. Pridáva sa aj stará mama

4.6.2018 10:50

Prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na oficiálnu návštevu Nórska. Predstavitelia Sme rodina mu však odkazujú, že ich nezaujíma jeho pitie kávy, ale že by mal riešiť prípad odobratia dieťaťa slovensko-nórskej rodine nórskym úradom, lebo rodičia sa nemôžu už tri roky domôcť spravodlivosti. List s výzvou poslala Kiskovi dokonca aj stará mama dieťaťa, ktorá verí, že jej prosba nezostane nepovšimnutá.

Nás nezaujíma vaše pitie kávy. Riešte navrátenie dieťaťa rodičom, odkazuje Sme rodina Kiskovi do Nórska. Pridáva sa aj stará mama
Foto: TASR
Popis: Prezident SR Andrej Kiska a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár

Prezident SR Andrej Kiska odcestoval na prvú oficiálnu niekoľkodňovú návštevu Nórska. Cesta sa koná na pozvanie kráľa Haralda V. Témou rokovaní bude prehĺbenie bilaterálnych vzťahov, ale aj poskytovanie pomoci pri rozvoji Slovenskej republiky z nórskych fondov.

Okrem stretnutia s kráľom Haraldom a členmi kráľovskej rodiny bude hlava štátu rokovať s predsedníčkou vlády Ernou Solbergovou a predsedníčkou parlamentu Tone Wilhelmsen Tröenovou. Prezident sa zúčastní aj slávnostného divadelného predstavenia či vystúpi na na slovensko-nórskom podnikateľskom seminári zameranom na budovanie inteligentnej mestskej infraštruktúry.

Prípad odobratia malej Maxine

Podľa predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Petra Pčolinského by mal prezident Andrej Kiska v Nórsku riešiť prípad odobratia malého dieťaťa Maxine nórskym úradom pre starostlivosť o mládež – Bernevernetom slovensko-nórskej rodine Ladických.

Maxine sa narodila slovenskému otcovi a nórskej matke v Nórsku 20. januára 2015 a pracovníci Bernevernu ju už po dvoch mesiacoch rodičom odobrali. Dôvodom malo byť, že matka je nebezpečná pre dieťa, keďže ju vychovávali v pestúnskej starostlivosti a navyše je nepočujúca.

Rodina Ladických však už dvakrát vyhrala súdny spor o dieťa. Hoci súd v roku 2016 nariadil, aby sa dieťa vrátilo rodičom, úradníci to odmietli urobiť, a v októbri 2017 okresný súd zmenil svoje pôvodné rozhodnutie a odmietol sa zaoberať odvolaním. Maxine sa tak nachádza na utajenej adrese u pestúnov a zúfalí rodičia už tretí rok bezvýsledne o ňu bojujú.

Kollár: Nás nezaujíma vaše vypitie kávy

Boris Kollár preto hovorí, že vrátenie Maxine rodičom má byť Kiskovým jediným cieľom cesty do Nórska. „Pán prezident, nás nezaujíma vaša prvá návšteva a vypitie kávy. Prosím, jedine, prečo tam má zmysel ísť, je, aby ste pýtali našu Maxine a aby ju konečne ten fašistický Barnevernet vrátil rodičom. Toto má byť jediný cieľ vašej cesty,“ odkázal Kiskovi cez sociálnu sieť Kollár.

Peter Pčolinský tiež „vyzýva, žiada a prosí prezidenta, aby v Nórsku trval na navrátení malej Maxine jej rodičom, ktorým ich nórska sociálka Barnevernet ukradla!“

Zdroj: Facebook / Boris Kollár

List od starej mamy Kiskovi

Stará mama Maxine Janka Ladická dokonca pred prezidentovou cestou do Nórska poslala Kiskovi list s výzvou.

„Vážený pán prezident, prečítala som si správy týkajúce sa vašej cesty do Nórskeho kráľovstva. Neviem, či si spomínate, ale pred časom ste ma prijali aj spolu so zástupkyňou vlády JUDr. Maricou Pirošíkovou. Predmetom nášho spoločného stretnutia bola moja vnučka Maxine, ktorú odobral úrad pre starostlivosť. Dva súdy nám ju vrátili, bohužiaľ, tento posledný sme prehrali a momentálne sme využili úplne poslednú možnosť, odvolanie na najvyšší súd. Čakáme na rozhodnutie,“ píše v liste.

Ladická Kisku vyzýva, aby otvoril otázku odobratia dievčatka aj pri spoločných rokovaniach. „Bola by som vám nesmierne vďačná, keby ste na svojej pracovnej ceste pri spoločných rokovaniach otvorili aj otázku odoberania detí slovenským štátnym občanom a požiadali vysokých predstaviteľov Nórska, aby apelovali na zodpovedné ministerstvo v zmysle akceptovania Haagskeho dohovoru a možnosť slovenských detí žiť a vyrastať u biologickej rodiny. Verím, že na základe vašich diplomatických rozhovorov, vašej intervencie, začne Nórsko akceptovať ľudské práva tak, ako sú zakotvené v medzinárodných dokumentoch. Ďakujem a verím, že moja prosba nezostane nepovšimnutá,“ uzavrela stará mama.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.