Nariadili dôkladné vyčistenie škôl v okolí Notre-Dame

18. 7. 2019 18:28

Miestne úrady v Paríži nariadili dôkladné vyčistenie škôl v okolí požiarom spustošenej katedrály Notre-Dame. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP po mediálnych správach, že sa utajuje miera kontaminácie.

Nariadili dôkladné vyčistenie škôl v okolí Notre-Dame
Foto: TASR
Popis: Na snímke parížska katedrála Notre Dame z Montparnasského mrakodrapu so zničenou strechou po katastrofálnom požiari 16. apríla 2019.
reklama

Podľa predstaviteľa Paríža pre zdravotnícke záležitosti Arnauda Gauthiera by vyčistenie škôl malo ubezpečiť občanov, že "riziko je minimálne". Dodal, že miera znečistenia olovom po aprílovom požiari v katedrále nie je dôvodom na obavy.   

Philippe Villeneuve, architekt poverený rekonštrukciou katedrály, v stredu uviedol, že rekonštrukčné práce sa ešte nemôžu začať, keďže budova zatiaľ nie je dostatočne bezpečná.

Prezident Emmanuel Macron chce katedrálu obnoviť do piatich rokov. Minister kultúry Franc Riester však uviedol, že čo sa týka rekonštrukcie, najdôležitejšie sú bezpečnosť a kvalita - a to napriek cieľu dokončiť ju do roku 2024.

Návrh zákona o rekonštrukcii odsúhlasili v utorok poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia.

Tento zákon si kladie za cieľ koordináciu opráv na Notre-Dame i spravovanie 850 miliónov eur, čo sú dary, ktorými na obnovu katedrály prisľúbili prispieť jednotlivci, rôzne komunity či firmy.

Mohutný požiar v katedrále Notre-Dame vypukol podvečer 15. apríla. Začal sa na lešení postavenom kvôli prebiehajúcemu reštaurovaniu chrámu.

Katedrála bola požiarom vážne poškodená: strecha nad hlavnou loďou sa prepadla dovnútra spolu s tzv. sanktusníkom - štíhlou vežou postavenou na hrebeni strechy nad presbytériom katedrály.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…