Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

25. 1. 2020 18:25

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krajín, z ktorých prišli. Text rozhodnutia, na ktorom sa toto tvrdenie zakladá, je však z prípadu, v ktorom OSN rozhodla, že novozélandské súdy správne usúdili, že klimatického utečenca majú navrátiť tam, odkiaľ prišiel.

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty
Foto: SITA
Popis: Vlajka OSN
reklama

Svetové médiá priniesli správu, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nemôžu vrátiť do krajín svojho pôvodu. Tento článok zverejnil napríklad denník The Guardian či americká CNN. O téme informoval aj server irozhlas.cz. Tieto tri médiá rozhodnutie OSN označili za prelomové a v titulkoch niet ani stopy po tom, že by sa rozhodnutie OSN dalo vykladať nejako inak.

O čo ide? V Tichom oceáne, na pol cesty medzi Havajom a Novým Zélandom, sa nachádza množstvo malých ostrovčekov, združených do republiky Kiribati. Táto republika má podľa čísel z roku 2017 populáciu približne 115-tisíc obyvateľov. A je ohrozená zvyšujúcou sa hladinou mora a problémami s tým spojenými, ako je nedostatok pitnej vody.

Republika Kiribati

Republika Kiribati. Zdroj: ReproFoto YouTube

Z Kiribati emigroval na Nový Zéland istý Ioane Teitiota. Novozélandské súdy však v roku 2013 nevyhoveli jeho žiadosti o ochranu, čo znamená, že by sa Ioane Teitiota mal na Kiribati vrátiť.

Celou vecou sa však začal zaoberať Výbor OSN pre ľudské práva, ktorý 7. januára rozhodol v celej kauze. A potvrdil, že novozélandské súdy rozhodli správne, že nebezpečenstvo nedostatku vody, preľudnenia a konfliktov nie je také intenzívne, aby nebolo možné dotyčného deportovať späť do jeho krajiny pôvodu.

Čoho sa však svetové médiá chytajú, je jedna fráza z rozhodnutia. Tá hovorí, že bez zásadných medzinárodných a štátnych zásahov môžu dôsledky klimatickej zmeny viesť k takej situácii, že by vracanie emigrantov bolo porušením práv vyplývajúcich z Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach.

Dodajme však, že v rozhodnutí je skutočne napísané, že tieto dôsledky k tejto situácii viesť môžu, teda nemusia; a konkrétnej otázke, aké podmienky sú také neradostné, že už do nich nie je možné niekoho deportovať, sa rozhodnutie nevenuje vôbec. Je iba definované, že podmienky na Kiribati ešte také nie sú.

Ako tiež médiá upozorňujú, stanovisko OSN nie je právne vymáhateľné.

Za prelomové označila rozhodnutie profesorka Jane McAdamová z Kaldor Centre for International Refugee Law. „Čo je tu naozaj dôležité a prečo je to celkom dôležitý prípad, je to, že výbor uznal, že bez akcie proti zmene klímy v budúcnosti by mohlo byť možné, že vládam podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv zakážu vracať ľudí tam, kde je ohrozený ich život alebo by čelili neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu,“ tvrdí.

Toto však nie je oficiálny výklad z OSN, a ako je v rozhodnutí uvedené, novozélandské súdy rozhodli podľa OSN správne o vyhostení Ioanea Teitiotu. Aj keď rozhodnutie nebolo jednomyseľné a aj v komisii, ktorá nad prípadom zasadala, zazneli hlasy, že nie je správne deportovať niekoho do krajiny, ktorá sa potápa a kde podmienky síce ešte nie sú také zlé, ale stále sa zhoršujú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

ROZHOVOR „Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, ako ju navrhujú, je politizá…