Nárast islamských radikálov je čoraz väčší. Je to výsledok liberálnej migračnej politiky krajín ako Nemecko, hovorí na rovinu analytik Ivo Samson

27. 5. 2017 15:00

Teroristické útoky, ktoré otriasli Európou v uplynulých rokoch, spája nemecká spolková kriminálka so zvýšeným počtom migrantov v krajine. Počet ľudí schopných spáchať teroristické činy je údajne až štvornásobne vyšší než v roku 2011. Podľa bezpečnostného analytika Iva Samsona je za nárastom rizika teroristických útokov nielen migrácia, ale aj fakt, že niektorí potomkovia migrantov, ktorí sa už narodili v Európe, sa jednoducho nechcú zmieriť so sekulárnym spôsobom života.

Nárast islamských radikálov je čoraz väčší. Je to výsledok liberálnej migračnej politiky krajín ako Nemecko, hovorí na rovinu analytik Ivo Samson
Foto: SITA
Popis: Zatýkanie ľudí podozrivých z príprav teroristických útokov v Berlíne
reklama
Takmer 660 ľudí schopných spáchať teroristické útoky podobné tomu, ktorý sa stal prednedávnom v Manchestri, sa podľa údajov nemeckého Spolkového kriminálneho úradu (BKA) pohybuje po Nemecku. Ide o potenciálnych samovražedných atentátnikov, strojcov bômb či strelcov. Rastie navyše aj počet tých, ktorí by sa mohli stať radikálnymi islamistami. 
 
Počet ľudí, ktorí by sa mohli potenciálne stať teroristami, podľa údajov nemeckej kriminálky stúpa v posledných rokoch a za nárastom nie je nič iné než konflikty na Blízkom východe. Podľa údajov BKA sa od vypuknutia vojny v Sýrii pohybuje v Nemecku štyrikrát viac ľudí schopných spáchať teroristické útoky než pred týmto konfliktom. 
 
Bezpečnostný analytik Ivo Samson pre Parlamentné listy povedal, že podobné poznatky o náraste počtu potenciálnych teroristov v spoločnosti mali napríklad Briti už v roku 2005 po teroristických útokoch v Londýne. „Počet (potenciálnych teroristov) nevzrástol len vďaka imigrácii, ale vďaka tomu, že najagresívnejšími teroristami, alebo teda radikálmi, boli ľudia, ktorí v západnej Európe žijú tretiu až štvrtú generáciu,“ zdôvodnil Samson pre PL. 
 
Od roku 2011, keď sa začalo krviprelievanie v Sýrii, nemecká kriminálka eviduje štvornásobne väčšie riziko nových útočníkov, ale neznamená to, že by veci nechávala na náhodu. Približne stovka týchto „potenciálnych teroristov“ je už za mrežami. Zväčša pre napojenie na islamských radikálov alebo iné extrémistické skupiny. 
 
Otáznik podľa Samsona vyvstáva aj vo veci prisťahovalectva. „Ľudia, medzi ktorými sú aj ekonomickí migranti a niektorí sú priamo posielaní radikálmi, aby tu škodili, sa snažia integrovať, a aj keď sa úspešne integrujú, majú potomkov, ktorí sa cítia v Európe stále cudzo. Tí potom vyrastú v radikálov, ktorí európsku civilizáciu nenávidia, takže ten štvornásobný nárast nie je prekvapujúci,“ uviedol analytik pre PL. 

Zmeny v hodnotení hrozieb

Práve viaceré úspešné akcie antiteroristických jednotiek proti ľuďom predstavujúcim bezpečnostné riziko pre spoločnosť pomohli v nedávnej minulosti predísť teroristickým útokom nielen na území Nemecka. Len prednedávnom sa na základe informácií od slovenských kolegov podarilo dánskym policajtom chytiť ľudí podozrivých z prípravy útokov, o čom sme písali TU
 
Zvýšený počet potenciálnych teroristov v Nemecku je podľa Spolkového kriminálneho úradu (BKA) aj dôsledkom toho, že polícia zmenila hodnotenie bezpečnostných rizík na celonárodnej úrovni. Pred vlaňajším masakrom na vianočných trhoch v Berlíne  mali jednotlivé spolkové krajiny Nemecka vlastné hodnotenie bezpečnostných hrozieb, ale teraz je jednotné a prísnejšie pre celú krajinu. 
 
Pozitívne však je, že z Nemecka podľa BKA odchádza stále menej ľudí bojovať na Blízky východ na strane Islamského štátu. S neutíchajúcim tlakom v tomto regióne je to stále menej atraktívna voľba aj pre presvedčených radikálov. Od začiatku konfliktu v Sýrii eviduje BKA 920 Nemcov, ktorí odišli bojovať po boku militantov, a 145 ďalších prišlo v bojoch o život. 

Čím to je?

Nárast počtu potenciálnych teroristov ide podľa analytikov ruka v ruke s migráciou. „Neexistovalo žiadne poriadne preverovanie utečencov, ktorí sem v roku 2015 prišli. Vláda sa stále snaží zistiť, kto to tu vlastne je,“ tvrdí Alexander Ritzmann, riaditeľ mimovládky European Foundation for Democracy, ktorá odhaľuje propagandu džihádistov aj pravicových extrémistov. 
 
Napriek veľkému počtu prijatých utečencov je však podľa Ritzmanna len malá časť z nich ovplyvnená radikálmi. Tá, ktorá je na strane radikálov, má podľa neho podobné dôvody. „Nemajú spojenie s nemeckou kultúrou, jazykom ani jedlom, ničím,“ vraví Ritzmann s tým, že práve džihádisti takýmto ľuďom odlúčeným od spoločnosti ponúkajú zjednodušené riešenia ich utečeneckého života. 
„Ponúknu vám odpovede a všetko, čo musíte urobiť, je podriadiť sa ich povelom,“ zdôvodňuje riaditeľ mimovládky European Foundation for Democracy. 
 
S týmto názorom čiastočne korešponduje aj to, čo pre Parlamentné listy uviedol Ivo Samson, podľa ktorého nejde len o súčasných migrantov, ale skôr o ich potomkov narodených v Európe. Ich rodičia a prarodičia totiž podľa analytika utekali do Európy pred represívnymi režimami na Blízkom východe. 
 
Samson tvrdí, že nárast počtu potenciálnych teroristov nie je prekvapujúci z toho dôvodu, že niektorí moslimovia sa odmietnu prispôsobiť pravidlám a zákonom Európy. 

Malý džihád

Na otázku, prečo potomkovia migrantov podliehajú propagande radikálnych islamistov aj po niekoľkých generáciách života v Európe, Samson uviedol, že je to výsledok liberálnej migračnej politiky krajín ako Nemecko. „Niektorí títo ľudia nesúhlasia s touto civilizáciou už preto, že zväčša sa hlásia k islamu a ak sa k nemu hlásia úprimne, dôsledne tak potom musia západnú kultúru odmietať a chcú ju očistiť tým, že robia teroristické útoky,“ povedal nám bezpečnostný analytik. 
 
Na teroristické útoky vyzýva podľa Samsona moslimov takzvaný malý džihád, ktorý chce dosiahnuť duchovné očistenie inovercov pomocou zbraní. „Malý džihád, to znamená násilie a boj proti neveriacim, je pre nich na prvom mieste. Fakt je, že generácie ľudí, ktorí prišli do Európy hľadať ochranu, lebo boli perzekvovaní, produkujú potomkov druhej, tretej, štvrtej generácie, ktorí sa proti Európe vzbúrili, pretože sa im tu jednoducho nepáči tento sekulárny spôsob života,“ uzavrel Ivo Samson. 
 
Na nárast počtu potenciálnych teroristov v Európe upozorňuje už dlhšie aj Veľká Británia, ktorej sa týka aj doposiaľ najnovší útok radikálnych islamistov. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje.  Vyzývam ho, nech ho zruší

16:25 Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje. Vyzývam ho, nech ho zruší

Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, al…