Naozaj bola dohoda? Toto o spackanej voľbe kandidátov na ÚS tvrdí Smer

26.6.2019 15:55

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bola v utorok (25. 6.) v zmysle dohody poslaneckého klubu Smer-SD. V stredu to novinárom povedal hovorca strany Ján Mažgút s tým, že dohoda bola voliť piatich kandidátov.

Naozaj bola dohoda? Toto o spackanej voľbe kandidátov na ÚS tvrdí Smer
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z 25. januára 2019 kandidát na post ústavného sudcu počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR, vpravo v pozadí predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej a vľavo člen výboru Tibor Bernaťák

"Tak aj poslanci klubu strany Smer-SD postupovali. Ťažko povedať, kde nastala chyba," skonštatoval s tým, že voľba by sa mala opakovať na septembrovej schôdzi NR SR.

Doplnil, že dovtedy bude potrebné situáciu vyriešiť. Na otázky o prípadnom verejnom hlasovaní odpovedal, že Smer-SD dlhodobo presadzuje tajnú voľbu.

"Zatiaľ je to v tomto štádiu, že ostávame pri tajnej voľbe," povedal Mažgút. Zopakoval argument, že sudcovia ÚS nemôžu byť zaujatí v tom zmysle, že vedia ktorý poslanec im dal hlas.

Tajnú voľbu označil za výdobytok demokracie. To, či Smer-SD bude v prípade verejnej voľby opätovne voľbu bojkotovať, nekomentoval.

Zopakoval tvrdenia, že chybu urobil exprezident Andrej Kiska, ktorý v minulosti nevymenoval polovicu vtedy vybratých kandidátov.

Dohodu na voľbe piatich kandidátov v utorok po Koaličnej rade potvrdili predseda SNS Andrej Danko, predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák aj podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD).

SNS a Most-Híd v prípade neúspešnej voľby hovorili o možnosti voliť v septembri verejne.

Zákonodarcom sa v utorkovej (25. 6.) opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov podarilo zvoliť opäť len jedného z piatich chýbajúcich kandidátov, a to Editu Pfundtner.

Keďže sa nepodarilo zvoliť potrebný počet kandidátov, bude ďalšia voľba, ktorá by sa mala uskutočniť v septembri. Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest.

Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Plný počet kandidátov sa nepodarilo dosiaľ zvoliť.

Nateraz parlament spolu vybral 14 kandidátov, chýbajú ešte štyria.

Na ÚS SR je v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že ústavných sudcov vymenuje až z kompletného počtu kandidátov, tak ako to avizovala už predtým.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…