Nalejme si čistý potok, reaguje Ondrejcsák na Hrnkovu kritiku. Chmelár dodáva, že je legitímna požiadavka, aby štátny tajomník zverejnil príjmy od zbrojárskych lobistov

15. 5. 2018 0:01

Slovenská národná strana vyzvala stanu Most-Híd, aby odvolala svojho štátneho tajomníka ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka. Podľa Antona Hrnka je Ondrejcsák vzdelaním filozof a priateľ lobistov. Ten na jeho slová reagoval slovami Nalejme si čistý potok a zverejnil svoj životopis. Podľa politického analytika Eduarda Chmelára ide o legitímnu požiadavku, aby štátny tajomník zverejnil príjmy od zbrojárskych lobistov.

Nalejme si čistý potok, reaguje Ondrejcsák na Hrnkovu kritiku. Chmelár dodáva, že je legitímna požiadavka, aby štátny tajomník zverejnil príjmy od zbrojárskych lobistov
Foto: TASR
Popis: Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák a Anton Hrnko
reklama

Koaličná SNS vyzýva štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd), aby zverejnil všetky priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov. Apel mu adresoval podpredseda národniarov a šéf Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. Stranu Most-Híd zároveň vyzval, aby tohto štátneho tajomníka vymenila.

Hrnko tvrdí, že v posledných mesiacoch sa na SNS zniesla doslova kanonáda obvinení, ktoré spochybňujú nielen jej nominantov, ale úprimnú snahu strany riešiť problémy Slovenskej republiky, ktoré sa tu nakopili za predchádzajúcich vlád.

„Zase niekomu prekáža, že SNS rastie, ale zvykli sme si. Keď to počúvame z opozičných radov, určite sa nám to nepáči, ale chápeme to, najmä keď opozícia si dala za cieľ deštruovať pozitívnu prácu vládnej koalície, lebo iné ponúknuť nevie. Keď to však robia niektorí príslušníci a nominanti koalície, je to na pováženie, či vôbec majú záujem na pokračovaní spoločnej vlády a neuprednostňujú svoje ego na úkor koalície," odkázal Hrnko.

„Vrcholom je, keď sa štátny tajomník za Most-Hid na rezorte obrany Ondrejcsák oprie do SNS z neprijateľných pozícií. Priateľ lobistov sponzorovaných SAAB-om, nemá právo útočiť do SNS. Pán Ondrejcsák, vzdelaním filozof sa pasuje do úlohy odborníka na armádu.  Arogancia štátneho tajomníka presiahla hranicu únosnosti. Presne on je človekom, ktorý informácie rád komunikuje so zbrojárskymi firmami, preto ich nemá,“ dodal.

Podpredsedovi Slovenskej národnej strany zrejme prekážal posledný rozhovor štátneho tajomníka pre denník Sme, v ktorom hovorí, že očakával, že SNS bude na ministerstve obrany odbornejšia a férovejšia.

Bugár: Vyznieva to, že štátny tajomník útočí na koaličného partnera

Líder Mosta-Híd Béla Bugár pre TASR ešte v sobotu reagoval, že spomínaný rozhovor Ondrejcsáka pre denník Sme skutočne vyznieva tak, že štátny tajomník útočí na koaličného partnera. Ak má pán Ondrejcsák problém, má to riešiť vo vnútri a so svojím nadriadeným, teda ministrom obrany, a nie so SNS. Akoby sa cítil náš minister napr. na doprave, keby na neho takto útočil štátny tajomník za SNS?" pýtal sa Bugár.

Bugár je preto pripravený s Ondrejcsákom hovoriť a túto tému otvoriť na najbližšom predsedníctve Mosta-Híd. Musí to byť rozhodnutie predsedníctva. A nie na základe toho, čo hovorí pán Hrnko, ale na základe toho, čo sme si prečítali v rozhovore," uviedol.

Neskôr sa však Most-Híd vo svojom stanovisku Ondrejcsáka zastal. „Korektná a efektívna komunikácia má svoje pravidlá. My sa nimi riadime a to isté očakávame aj od svojich koaličných partnerov. Róbert Ondrejcsák dlhodobo kritizuje zúžený priestor na prácu na ministerstve obrany, nielen v súvislosti s medializovanými tendrami. Jeho argumenty si vypočujeme na straníckej pôde. Predseda strany Béla Bugár bude iniciovať stretnutie s predsedom SNS a namiesto odkazov cez médiá bude hľadať vhodný priestor na výmenu názorov na pôde koaličnej rady,“ reagovala strana. Viac sme o tom písali TU a TU.

Ondrejcsák: Nalejme si čistý potok

K celej situácii sa vyjadril na sociálnej sieti aj samotný Ondrejcsák, ktorý reagoval na Hrnkove vyjadrenia, že je vzdelaním filozof, slovami: „Tak si nalejme #čistýpotok do račianskej frankovky, nech sa páči, môj stručný odborný životopis.“

Slovný zvrat „čistý potok“ pritom spomínal pred pár dňami Hrnko, ktorý povedal, že SNS je ako čistý potok, na ktorom nie je čo čistiť. Viac sme písali TU.

Štátny tajomník vo svojom zverejnenom životopise spomína, že  vyštudoval politológiu, históriu a filozofiu, pričom postgraduálne európske štúdiá, titul PhDr. získal z politických vied, a titul PhD. získal z medzinárodných vzťahov. Zároveň pripomína, že už v roku 2002 začal pracovať na ministerstve obrany, kde neskôr viedol Inštitút bezpečnostných a obranných štúdii. V rokoch 2010 až 2012 sa navyše prvýkrát stal štátnym tajomníkom na ministerstve a v roku 2016 založil mimovládnu organizáciu STRATPOL.

Chmelár: Legitímna požiadavku, aby Ondrejcsák zverejnil príjmy od zbrojárskych lobistov

Podľa politického analytika Eduarda Chmelára ide o „tragikomické Kocúrkovo“. „Mám veľké výhrady voči spôsobu, akým SNS na ministerstve obrany realizuje zbrojárske obchody. Ale jej požiadavku, aby štátny tajomník Róbert Ondrejcsák zverejnil všetky priame a nepriame príjmy od zbrojárskych lobistov, považujem v demokratickej spoločnosti za úplne legitímnu,“ myslí si Chmelár.

„Súhlasím s tým, aby sa čo najtransparentnejším spôsobom odkryli všetky prepojenia slovenských politikov na zbrojársky biznis. Verejnosť má právo vedieť, kto za koho kope. A neodpustím si v tejto súvislosti jednu poznámku: je pre mňa veľkým prekvapením a sklamaním, že práve taká umiernená strana, ako je Most-Híd, ponúkala a ponúka do zahraničnej a bezpečnostnej politiky tých najmilitantnejších ľudí, akí sa vyskytujú na našej politickej scéne,“ uzavrel.

Baránek: Môže to predznamenávať nejakú menšiu koaličnú krízu

Ján Baránek si nemyslí, že Most-Híd pristúpi na výzvu SNS, aby odvolal Ondrejcsáka z jeho postu. „Jedna vec je, či je štátny tajomník Ondrejcsák na ministerstve obrany iba do počtu a z toho pramenia aj jeho výhrady. Druhá vec je, čo sa skutočne na ministerstve deje. Aj podľa mojich informácií, idú niektoré procesy mimo Ondrejcsáka. Môže to teda predznamenávať nejakú menšiu koaličnú krízu, ale určite z toho nebude kríza, aká tu bola minulý rok. Zaráža ma však prístup Bélu Bugára, ktorý najskôr Ondrejcsáka za jeho rozhovor kritizoval a potom sa ho zastal. Nemyslím si ale, že by ho odvolali,“ povedal analytik.

Požiadavku SNS, aby Ondrejcsák zverejnil všetky priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov, považuje Baránek za hlúposť. „Je to hlúposť, keby bol platený z lobistických firiem, tak to predsa nebude priznávať a zverejňovať. Hrnko chcel iba upozorniť, že je tu takéto možné podozrenie, ale ako požiadavka je to hlúposť,“ dodal Baránek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

12:20 Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre …