Náklonnosť Palestínčanom? Mastná pokuta vás neminie

25. 8. 2016 7:30

Patrí medzi nepísané pravidlá, že šport a politika by sa mali navzájom oddeľovať. Nie vždy sa to však darí, čo dokumentuje aj posledný príklad zo Škótska.

Náklonnosť Palestínčanom? Mastná pokuta vás neminie
Foto: Facebook, Palestine Festival of Literature
Popis: Fanúšikovia Celticu Glasgow mávajú palestínskymi vlajkami počas minulotýždňového domáceho duelu
reklama

Jasne dali najavo svoj politický názor. Za „odmenu“ ich tak čaká s najväčšou pravdepodobnosťou pokuta. Škótsky futbalový veľkoklub Celtic Glasgow čelí reálnej hrozbe mastnej pokuty od Európskej futbalovej únie (UEFA).

Riadiaci orgán medzinárodného futbalu na starom kontinente je mimoriadne háklivý na vmiešavanie politiky do futbalu, pričom presne to spravili v minulotýždňovom zápase európskej klubovej súťaže priaznivci Celticu. O čo konkrétne išlo?

Palestínske zástavy

V úvodnom dvojzápase 4. predkola tohtoročnej Ligy majstrov hostil na domácej pôde v Celtic parku 47-násobný škótsky majster úradujúceho izraelského šampióna Hapoel Beer Sheva. Okrem výsledku však viac zaujali diváci v hľadisku, konkrétne sekcia, ktorá si hovorí Green Brigade (Zelená brigáda) a koncentruje sa v dolnom rohu štadióna, pri jednej z brán.

„Brigádnici“ totiž vo veľkom vyjadrili podporu palestínskemu štátu a ich časť hľadiska doslova zaplavili vlajky Palestíny.

Symboly vyjadrujúce podporu palestínskemu štátu od fanúšikov skupiny Green Brigade. Foto: Facebook (Palestine & The Revolutions)

Green Brigade patrí medzi azda najaktívnejšiu časť publika, ktorá sa rada vyjadruje (a aj prezentuje) k rôznym spoločensko-politickým témam. Nie vždy však s ich názormi musia súhlasiť aj ostatní fanúšikovia.

Green Brigade vyvíja už dlhšie aktivity na podporu palestínskej komunity. Zdroj: Youtube

Navyše pri vyhrotených politických témach takmer s istotou hrozí, že klub bude za správanie svojich fanúšikov potrestaný finančnou pokutou.

V tomto prípade však treba oceniť aspoň to, že daná fanúšikovská skupina si uvedomuje dosah svojho správania. Priaznivci vopred ohlásili, že sa spoločne vyzbierajú na akúkoľvek pokutu, ktorá bude klubu udelená. Priaznivci Green Brigade dokonca vyzývajú na priamu finančnú podporu pre dve palestínske charitatívne organizácie.

Ako však už bolo spomenuté, politicky podfarbené názory „Brigády“ rozhodne nie sú po vôli každému fanúšikovi klubu. Napokon samotný klub vydal výstrahu pred mávaním palestínskymi vlajkami počas zápasu, keďže tušil, že pokuta ho pravdepodobne neminie. Neúspešne...

„Neverím, že ktorýkoľvek člen Green Brigade má v srdci náš klub, keď konštantne nechá vykúpať Celtic v bahne so svojimi nekorektnými politickými názormi. Čo vlastne vedia títo ľudia o situácii na Blízkom východe?“ pýta sa fanúšik Tommy Welsh.

Fanúšik Celticu Glasgow s vlajkou Palestíny. Foto: Facebook (Palestine)

Spomenutú metódu vo forme protestu neuznávajú ani nestranní diváci. Drvivá väčšina, ktorá sa vyjadrila prostredníctvom infolinky pre britský denník Daily Record, neschvaľuje konanie Green Brigade.

Istý Duncan Simpson z Coventry dokonca navrhuje trest, ktorý by mohli Škóti podstúpiť.

„Nech sa skúsia poprechádzať s palestínskymi vlajkami mestskými uličkami, keď sa bude hrať odveta v Izreali,“ dodal s dávkou sarkazmu.

Paradoxné pritom je, že v súčasnom kádri Celticu pôsobí izraelský reprezentačný záložník Nir Bitton.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…