Najväčšími favoritmi prezidentských volieb sú zatiaľ Mistrík a Harabin. Predpovedný model to ukazuje jasne

19.7.2018 0:01

Kto vyhrá prezidentské voľby na Slovensku v roku 2019? Najväčšie šance zatiaľ majú Robert Mistrík a Štefan Harabin. Vyplýva to zo zaujímavého predpovedného modelu. Politický analytik Ján Baránek je však voči takýmto predpovediam trištvrte roka pred voľbami skeptický.

Najväčšími favoritmi prezidentských volieb sú zatiaľ Mistrík a Harabin. Predpovedný model to ukazuje jasne
Foto: TASR
Popis: Štefan Harabin a Robert Mistrík

Politológovia Masarykovej univerzity v Brne Daniel Kerekes a Michal Škop sa rozhodli na základe prieskumov verejnej mienky a kurzov stávkových kancelárií odhadnúť víťazstvo v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia budúci rok na Slovensku.

Cieľom projektu ktovyhravolby.sk je tak určiť pravdepodobnosť volebného víťazstva jednotlivých kandidátov na prezidenta. „Model je primárne založený na stávkových kurzoch. Kurzy všetkých slovenských stávkových kancelárií, ktoré vypísali kurzy na víťazstvo, najprv navýšime o desať percent. Následne ich spriemerujeme a prepočítame na pravdepodobnosť, že daný kandidát prezidentské voľby vyhrá,“ píše sa na webstránke projektu.

Stávkové kurzy a prieskumy verejnej mienky

Metodika je tak založená na predpoklade, že stávkové kancelárie a pomerne veľká skupina stávkujúcich robia svoje rozhodnutia s určitým množstvom dôvery, informácií a čo najracionálnejšie.

Druhý typ dát sa týka prieskumov verejnej mienky, ktoré majú korigovať nedokonalosť a premenlivosť stávkových kurzov, ktoré sú často založené na krátkodobých vplyvoch vyvolaných nejakou udalosťou.

V súčasnosti však žiadna agentúra ešte nezverejnila výsledky predvolebných prieskumov k prezidentským voľbám. Z toho dôvodu nie je v modeli ešte tento typ dát zahrnutý.

Vedú Mistrík a Harabin

Podľa najaktuálnejších stávkových kurzov model favorizuje za prezidenta Roberta Mistríka, ktorý má takmer 30-percentnú šancu na víťazstvo. Za Mistríkom nasleduje Štefan Harabin s 24-percentnou šancou a Zuzana Čaputová so 17-percentnou šancou uspieť.

Zdroj: Ktovyhravolby.sk

Graf vývoja pravdepodobnosti zároveň ukazuje percentuálnu dynamiku pravdepodobnosti víťazstva jednotlivých kandidátov. Zatiaľ čo si Robert Mistrík od 20. mája drží šance na úspech okolo 30 %, s malou výnimkou na prelome júna a júla, keď jeho šance trochu poklesli, Štefan Harabin mal na konci mája šance na víťazstvo okolo 7,5 percenta a prudký nárast zaznamenal až koncom júna, keď prekročil 23-percentnú hranicu.

Skokový nárast na 12 percent zaznamenal na začiatku júna aj Milan Krajniak, ktorý 31. mája oznámil svoju ambíciu uchádzať sa o funkciu prezidenta s podporou strany Sme rodina. Naopak stabilnú pozíciu si v modeli udržiava napríklad Zuzana Čaputová. Rovnako je na tom aj politický analytik Eduard Chmelár, ktorému dáva model takmer štvorpercentnú šancu na úspech.

Zdroj: Ktovyhravolby.sk

Stávkové kancelárie hovoria jasne

Ak sa pozrieme na stávkové kancelárie, v ktorých sa dá dnes tipovať na víťaza prezidentských volieb, tak aj Tipsport, aj Fortuna favorizujú Roberta Mistríka. Zaujímavé však je, že Mistrík má vo Fortune kurz 3,2, čo je iba o málo menej, ako je kurz na Harabina (3,5). V Tipsporte má Mistrík kurz 3 a Harabin 4,1.

Zdroj: Tipsport.sk

Obe stávkové kancelárie však dávajú tipujúcim možnosť staviť aj na ľudí, ktorí svoju kandidatúru ešte neohlásili. Napríklad Miroslav Lajčák, o ktorom sa uvažuje ako kandidátovi Smeru, má zatiaľ kurz sedem a osem. Tipsport dáva dokonca možnosť staviť aj na Jozefa Ráža či Vladimíra Mečiara a Fortuna napríklad na Magdalénu Vášáryovú alebo expremiéra Mikuláša Dzurindu. Spomínaný model ktovyhravolby.sk naopak počíta len s tými, ktorí sa oficiálne vyjadrili, že chcú kandidovať.

Zdroj: ifortuna.sk

Kritika Baránka

Podľa politológa Jána Baránka z agentúry Polis je veľmi ťažké takto skoro pred prezidentskými voľbami predpovedať šance jednotlivých kandidátov. „Celý model nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu. Stávkové kancelárie berú do úvahy aj prieskumy verejnej mienky, ale tie nemajú k dispozícii, a tak je to z ich strany alchýmia. Navyše ešte ani nevieme, koho postaví Smer. Ak to bude Miroslav Lajčák, tak budú aj iné čísla a kurzy,“ povedal pre Parlamentné Listy Baránek.

„Stávkové kancelárie majú poradcov, ktorí im navrhujú jednotlivé kurzy, ale pokiaľ nemajú relevantné prieskumy, tak vychádzajú len zo svojich odhadov a dojmov. Tesne pred voľbami by mohli odrážať určité správanie časti voličov, ale nie teraz. Edward Lorenz dokázal, že dynamické systémy, pokiaľ nie sú periodické, sú neprognózovateľné a toto je dynamický systém. Existuje matematický dôkaz, že toto celé sa prognózovať nedá, maximálne na pár dni dopredu,“ dodal s tým, že podľa neho teraz nemá ani zmysel robiť prieskum verejnej mienky.

Baránka zároveň prekvapilo, že stávkové kancelárie dávajú druhé najväčšie šance Štefanovi Harabinovi. „Z kandidátov, ktorí sú momentálne k dispozícii, to možno logiku má, ale vôbec nič to nevypovedá o tom, čo bude o trištvrte roka,“ uzavrel politológ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …