Najväčší výrobca hliníka na Slovensku obmedzí výrobu

3. 12. 2019 10:59

Žiarska spoločnosť Slovalco, ktorá je najväčším slovenským výrobcom hliníka, plánuje od januára 2020 obmedziť výrobu. Správna rada Slovalca sa rozhodla navrhnúť akcionárom spoločnosti obmedziť prvovýrobu hliníka maximálne o 20 % súčasnej úrovne produkcie v reakcii na oslabujúce trhové prostredie. Informoval o tom nórsky koncern Hydro, ktorý je majoritným vlastníkom spoločnosti. Rozhodnutie musí byť ešte schválené valným zhromaždením spoločnosti.

Najväčší výrobca hliníka na Slovensku obmedzí výrobu
Foto: TASR
Popis: Závod Slovalco v Žiari nad Hronom.

Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý v tejto súvislosti uviedol, že valné zhromaždenie bude v druhej polovici decembra. Zníženie výroby by malo byť podľa jeho slov len dočasné, kým sa nezotavia trhy v Európskej únii, a nebude viesť k prepúšťaniu zamestnancov.

"Naša spoločnosť pracuje 365 dní, 24 hodín a aj z tohto dôvodu nie je možné hovoriť o prepúšťaní, keďže väčšina procesov nie je priamo závislá od množstva vyrobeného hliníka. Spoločnosť však dlhodobo optimalizuje procesy, čo vedie k zvyšovaniu produktivity, a to prináša aj zníženie počtu, hlavne externých spolupracovníkov, v dlhodobom pohľade," podotkol.

Majoritným vlastníkom spoločnosti Slovalco je nórsky koncern Hydro, ktorého divízia Hydro Aluminium AS vlastní 55,3 percenta akcií. Druhým akcionárom je Penta Investments, ktorá vlastní 44,7 percenta akcií. Výrobná kapacita spoločnosti v produkcii primárneho hliníka predstavuje vyše 175.000 ton ročne a výrobná kapacita roztaveného hliníka dosahuje takmer 200.000 ton.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …