Najväčší škandál od zverejnenia Gorily. Prečo polícia mlčí a nekoná?

4. 2. 2016 7:49

Nedávno týždenník Trend upozornil na miliónové daňové podvody, do ktorých boli údajne zapletené aj politické špičky Smeru. Ozval sa však minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý sa oháňal trestným oznámením. Pripojil sa aj financmajster Ján Počiatek. Od zverejnenia spisu Gorila tak máme dočinenia s najväčším škandálom, myslí si komentátor Marek Vagovič.

Najväčší škandál od zverejnenia Gorily. Prečo polícia mlčí a nekoná?
Foto: sita
Popis: Minister vnútra Robert Kaliňák
reklama

Ako sme písali, na základe informácií týždenníka Trend mala zločinecká skupina Milana Chovanca štát na daniach obrať o približne 80 miliónov eur. Na nekalej činnosti sa mali podieľať aj šéfovia daňových úradov či zamestnanci daňovej centrály. Podľa informácií, ktorými Trend údajne disponuje, o podvodoch vedeli aj samotní smerácki ministri Ján Počiatek a Robert Kaliňák. „Namiesto masových protestov v uliciach sme však svedkami zastrašovania investigatívnych novinárov,“ kritizuje postup politikov Vagovič vo svojom komentári na portáli aktuality.sk.

Praskli mu nervy?

Po postrašení od Kaliňáka a Počiatka však nastalo ticho. No ako pripomína Vagovič, keby u nás fungovali parlamentné vyšetrovacie výbory ako v Poľsku, museli by tam sedieť, a to pred zapnutými kamerami. „Bez preháňania ide o najväčší škandál od zverejnenia spisu Gorila. A to aj napriek tomu, že spomínané podozrenia vyslovil Milan Chovanec – považovaný za hlavu zločineckej skupiny, ktorá zarábala na nadmerných odpočtoch DPH,“ myslí si Vagovič.

Aj keby si však Chovanec len vymýšľal, podľa komentátora tu predsa len niečo nesedí. „Čo by tým Chovanec získal, keby do kauzy podvodov s DPH účelovo zatiahol Kaliňáka s Počiatkom? Iba by si priťažil a možno by bol aj trestne stíhaný. Za krivú výpoveď,“ zdôvodnil logické argumenty. Navyše mená prezradil, až keď sa ho polícia pýtala, kto je podľa odposluchov Robo a Strapatý. Robom má byť podľa Chovanca Kaliňák a Strapatým Počiatek. „Zrejme mu praskli nervy, keď si uvedomil, že vplyvných ľudí, ktorí údajne kryli jeho miliónové podvody, si nikto nevšíma, pokým on hnije v base,“ nazdáva sa Vagovič.

Kaliňák to pochopil

Chovanec možno veril, že pri spolupráci s políciou dostane nižší trest, no v lete bol dokonca prepustený z väzby na slobodu a podľa novinára Toma Nicholsona je vraj v zahraničí. A nastalo ticho. „Mlčí aj polícia, ktorá doteraz nevysvetlila, ako je možné, že právnik Chovanec, ktorého pred štyrmi rokmi označila za hlavu DPH mafie, je odrazu voľný ako vták. Mimo obliga sú aj RoboStrapatý', hoci vyšetrovatelia boli povinní preveriť, či je pravda, že mali politicky kryť podvody s vratkami DPH,“ pripomína Vagovič.

Zaujímavé je aj to, že podvody s DPH sa začali riešiť ľuďmi okolo Jaroslava Spišiaka, no krátko po vznesení obvinenia voči Chovancovi z polície odišli. Kaliňák navyše podľa Vagoviča pochopil, že kauza DPH môže znamenať jeho koniec, a to nielen vo vláde, ale aj v politike. Voči týždenníku teda zvolil tvrdú taktiku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

PRIAMY PRENOS, VIDEO, FOTO Súkromná vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala k ISS. Začína sa nová éra

21:29 PRIAMY PRENOS, VIDEO, FOTO Súkromná vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala k ISS. Začína sa nová éra

Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou v sobotu odštartovala z Mysu Canavera…