Najmocnejšie krajiny NATO si vybavujú účty. Majú na to vraj bezpečnostné dôvody

12.10.2017 6:02

Diplomatické vzťahy medzi USA a Tureckom výrazne ochladli. V nedeľu 8. októbra pozastavili Spojené štáty vydávanie všetkých neemigračných víz na svojom veľvyslanectve aj všetkých ambasádach v Turecku. Odpoveď Ankary prišla do niekoľkých hodín a bola rovnaká. Píše o tom portál Euractiv.

Najmocnejšie krajiny NATO si vybavujú účty. Majú na to vraj bezpečnostné dôvody
Foto: TASR
Popis: Turecké tanky pri hraniciach. Ilustračná fotografia
Ako dôvod uvádza americká diplomacia snahu minimalizovať počet návštevníkov na svojich zastupiteľstvách v Turecku. Používať ich môžu len žiadatelia o azyl či migranti. Na reakciu čakali vo Washingtone necelých päť hodín. Ankara vydala rovnaké vyhlásenie ako ministerstvo zahraničných vecí USA s tým rozdielom, že obrátila text proti Američanom a názvy amerických úradov zamenila za turecké. 
 
O turecké víza si Američania nepožiadajú ani cez internet. USA nešpecifikovalo, koho sa konkrétne opatrenie týka, ale tureckí diplomati boli oveľa konkrétnejší. Vydávanie víz na svojich ambasádach v Spojených štátoch sa má vzťahovať len na amerických občanov. Žiadatelia o víza z iných krajín budú na tureckých zastupiteľstvách odbavení podľa pravidiel. 
 
Jedným z dôvodov na takéto diplomatické roztržky je podľa portálu Euractiv obava USA o bezpečnosť svojich zamestnancov na tureckých zastupiteľstvách. Začiatkom októbra totiž zadržali turecké úrady človeka, ktorý na veľvyslanectve pracoval. Išlo o tureckého občana, ktorý sa mal údajne podieľať na nevydarenom puči z júla minulého roka. 
 
Turecko navyše prednedávnom odštartovalo vojenskú pozemnú operáciu v sýrskej provincii Idlib s cieľom potlačiť teroristov v oblasti. Objavili sa však aj špekulácie, že by mohlo ísť o snahu obkľúčiť región v okolí mesta Arfin. To je baštou Kurdskej strany pracujúcich (PKK), ktorú považuje za teroristickú organizáciu nielen Turecko. 
 
Rozhádané diplomatické vzťahy medzi Tureckom a USA nie sú dobrým znamením pre vývoj situácie na Blízkom východe. Práve tieto dve krajiny sú totiž vojensky najsilnejšími v rámci Severoatlantickej aliancie. Vyvstáva preto otázka, ako veľmi tento spor ovplyvní ďalšiu spoluprácu pri riešení problémov v regióne. 
 
Celý text nájdete TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

17:00 Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

Minisummit o migrácii, na ktorý zvolal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker predstaviteľov šest…