Nahý Babiš. Fendrychovi čoraz viac pripomína Orbána

9. 2. 2020 7:12

Ak bolo možné českému predsedovi vlády Andrejovi Babišovi (ANO) predsa len niečo prirátať k dobru, bola to jeho prozápadná politika. Na rozdiel od prezidenta Zemana neobdivoval Rusko a Čínu. Podľa komentátora Martina Fendrych, ktorý Babiša takto ocenil, sa to však mení a Babiš ukazuje, o čo mu ide naozaj...

Nahý Babiš. Fendrychovi čoraz viac pripomína Orbána
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Komentátor servera Aktuálně.cz Martin Fendrych sa s tým nebabral. Ak bolo možné Babišovi niečo prirátať k dobru, bol to jeho prozápadný kurz. Nekopíroval Miloša Zemana s jeho obdivom voči Rusku a Číne.

Lenže to sa teraz podľa Fendrycha mení, keď predseda vlády verejne hovorí, že ustupuje od zámeru plniť v Severoatlantickej aliancii to, k čomu sa Česká republika zaviazala, totiž platiť na obranu 2 percentá HDP. A to v situácii, keď Rusko stále dáva najavo, že má nemalé mocenské ambície.

Súčasne s tým sa Babiš čoraz častejšie dostáva do sporu s EÚ, keď na jednej strane odmieta závery audítorov Európskej komisie, že je v konflikte záujmov, a na druhej strane od EÚ požaduje viac peňazí pre Česko. A akoby to nestačilo, tak česká vláda žaluje EÚ pre pozastavené dotácie pre Babišov Agrofert, ktorý je momentálne odložený vo zvereneckom fonde predsedu vlády.

Toto všetko podľa Fendrycha ukazuje, že Babiš kašle na nejakú prozápadnú politiku a na záujmy Českej republiky a na prvé miesto stavia práve svoj Agrofert.

A podpredseda vlády Jan Hamáček ho v tom vraj ešte podporuje, keď hovorí, že je pre ČSSD nepredstaviteľné, že by Česko dodržiavalo svoje záväzky voči Aliancii, pretože je to príliš drahé.

„Mení sa Babišov vzťah k Západu? V rečiach zostáva prozápadne orientovaný, ale činy vypovedajú o opaku. Podobá sa čoraz viac Orbánovi. Keď sa mu to nehodí, západný étos, vedomie európskej či transatlantickej spolunáležitosti je fuč. Zrazu tu pred nami Babiš s Hamáčkom stoja nahí,“ konštatoval Fendrych.

Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…