Nahnevaný bruselský ľudovec Svoboda. Už ani Nemci a Francúzi nechcú trestať Rusko

30. 6. 2019 6:00

Končiaci český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL/EĽP), ktorý v nedávnych európskych voľbách nedokázal obhájiť svoj mandát, varuje, že Rusko sa nebezpečne čoraz viac vracia na medzinárodnú scénu a to všetko za podpory Nemecka a Francúzska. Vzhľadom na to, že Rusko stále okupuje ukrajinský polostrov Krym, nad tým Svoboda neveriacky krúti hlavou.

Nahnevaný bruselský ľudovec Svoboda. Už ani Nemci a Francúzi nechcú trestať Rusko
Foto: Hans Štembera
Popis: Europoslanec Pavel Svoboda
reklama

V roku 2008 vypukla vojna medzi Ruskom a Gruzínskom a Svoboda vraj naivne čakal, že Rada Európy Rusko odsúdi.

Ruskí vojaci dodnes ovládajú časť gruzínskeho územia a Gruzínci navyše varujú, že sa toto územie snažia občas trochu nenápadne zväčšiť. Po ruskom útoku na ukrajinský Krym Rada Európy aspoň pozastavila Rusku členstvo.

Lenže spomienky na neoznačených ruských vojakov útočiacich na ukrajinský polostrov pomaly blednú a Rusko sa po piatich rokoch aktívne vracia do Rady Európy. A Svoboda nad tým len neveriacky krúti hlavou.

„Za boli predovšetkým nemecká a francúzska delegácia, v rámci českej delegácie dvaja poslanci za ANO hlasovali za, druhí dvaja (Piráti, ČSSD) boli proti (ale česká delegácia má šesť členov!),“ napísal Svoboda v komentári na blogu servera Aktuálně.cz.

Nemci a Francúzi vraj argumentovali, že obyčajní Rusi nesmú stratiť prístup k Európskemu súdu pre ľudské práva.

Podľa Svobodu je to však pomerne slabý argument, pretože Rusko výroky tohto súdu nerešpektuje. Skutočným argumentom v prospech obnovy hlasovacích práv Ruska bola podľa Svobodu pravdepodobne skutočnosť, že Rusko platí sedem percent rozpočtu tejto organizácie.

Pavel Svoboda sa preto na Radu Európy hnevá.

„Rada Európy má na starosti demokraciu, ľudské práva a právny štát; ruské členstvo v nej s jeho pohŕdaním medzinárodným právom a ľudskými právami je výsmechom týmto hodnotám už samo osebe, ale v uvedenom finančnom kontexte sa lepší príklad pre slovo ,chucpe‘ hľadá ťažko. Navyše medzi členmi ruskej parlamentnej delegácie sú osoby, ktoré sa nachádzajú na sankčnom zozname EÚ,“ napísal rozhorčene.

Celý komentár nájdete na webe Aktuálně.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…