Nad samitom lídrov G20 v Buenos Aires visí ako mrak obchodný spor medzi USA a Čínou

30. 11. 2018 21:30

Samit lídrov 20 najväčších svetových ekonomík, skupiny G20, zatieňuje obchodný spor medzi USA a Čínou, ktorý sa dotkol aj svetových trhov.

Nad samitom lídrov G20 v Buenos Aires visí ako mrak obchodný spor medzi USA a Čínou
Foto: TASR
Popis: Donald Trump a Teresa Mayová počas summitu skupiny G20 30. novembra 2018 v Buenos Aires.

Dvojdňový samit tak bude veľký testom skupiny G20, ktorá sa prvýkrát stretla v roku 2008, aby pomohla globálnej ekonomike počas najhoršej finančnej krízy za viac ako 70 rokov. Skupina však vzhľadom na nárast nacionalistického sentimentu v mnohých krajinách v uplynulých rokoch teraz čelí pochybnostiam o jej schopnosti riešiť najnovšie krízy.

V centre pozornosti prezident USA a Číny

Nad samitom v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires tiež visí ako mrak obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou, dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, ktoré proti sebe zaviedli clá v hodnote stoviek miliárd dolárov. Všetky oči sa budú v sobotu (1.12.) upierať na plánovanú večeru amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zistili, či dokážu dosiahnuť pokrok pri riešení sporov, ktoré ohrozujú svetovú ekonomiku. Peking dúfa, že presvedčí Trumpa, aby upustil od plánu zvýšiť od januára clá na čínsky tovar z 10 na 25 %. Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v Buenos Aires povedal, že bude prekvapený, ak večera nebude úspešná, ale bude to úplne závisieť od oboch prezidentov.

Konsenzus v otázke klimatických zmien je neistý

V predvečer samitu sa členské krajiny G20 pokúšali dosiahnuť dohodu o najdôležitejších otázkach, vrátane obchodu, migrácie a klimatických zmien, ktoré boli v minulých rokoch vypracované v dostatočnom časovom predstihu. Trumpov skepticizmus, že globálne otepľovanie je spôsobené ľudskou činnosťou, však vyvolal pochybnosti, či bude G20 schopná dosiahnuť dostatočný konsenzus v otázke klimatických zmien, aby ich mohla zahrnúť do záverečného komuniké samitu.

Pokiaľ ide o prípravu vyhlásenia hospodárskej sekcie, podarilo sa dosiahnuť pokrok

Začiatkom tohto mesiaca predstavitelia štátov, ktoré sa zúčastnili na veľkom samite v Ázii a Tichomorí, nevydali spoločné vyhlásenie po tom, ako sa delegácia USA nepohodla s Čínou na otázkach obchodu a bezpečnosti. Delegáti na rokovaniach v Buenos Aires však povedali, že pokiaľ ide o prípravu vyhlásenia hospodárskej sekcie, podarilo sa im dosiahnuť pokrok. Argentínske predsedníctvo vyjadrilo optimizmus, že sa v tomto bode dospeje ku konsenzu. Neistotu však vyvoláva aj Trump, známy svojou nepredvídanosťou. V máji sa odmietol pripojiť k vyhláseniu skupiny G7, siedmich najvyspelejších svetových ekonomík po tom, ako sa ich napäté stretnutie skončilo rozhorčením, opäť pre clá a obchod.

Trump ešte pred tým, ako vo štvrtok (29.11.) dorazil do Buenos Aires, povedal, že je otvorený obchodnej dohode s Čínou, ale dodal: "Neviem, či to chcem urobiť."


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rusi! Priznajte sa, ospravedlňte sa. Ruskí športovci dostali stopku. Padli vážne slová

0:05 Rusi! Priznajte sa, ospravedlňte sa. Ruskí športovci dostali stopku. Padli vážne slová

Výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) vylúčil Ruskú federáciu z účasti na svetových šampioná…