Naď: Obranu v minulom roku poznamenali odchod odborníkov, ale aj politizácia

10.1.2019 16:00

Uplynulý rok na Ministerstve obrany (MO) SR poznamenali odchod špičkových odborníkov, výrazná politizácia rezortu a množstvo káuz spojených s netransparentnými nákupmi a postupmi. Myslí si to odborník na oblasť obrany za hnutie OĽaNO Jaroslav Naď. Pozitívne vníma napríklad novú výstrojnú normu či snahy o zvyšovanie sociálneho statusu vojakov.

Naď: Obranu v minulom roku poznamenali odchod odborníkov, ale aj politizácia
Foto: Facebook/ Jaro Naď
Popis: Jaroslav Naď

Modernizáciu armády považuje za nesystémovú, pričom rezort neplní dlhodobý plán rozvoja. Zapojenie slovenského obranného priemyslu v projekte bojových obrnených vozidiel 8x8 označil za protekčné. Vytvorenie 800 pracovných miest považuje za iluzórne. "Už dnes nemajú zbrojári obsadené stovky pracovných miest, keďže chýbajú špecialisti," doplnil. 

Plánované 3D radary už mohli byť zakúpené, keby rezort nezrušil tender

Vojenské stíhačky F-16 označil za zbytočne dobré pre potreby Slovenska, a preto aj drahšie. Pozitívne však vníma, že sa armáda takýmto spôsobom postupne zbavuje závislosti od Ruskej federácie. Na druhej strane poukazuje na to, že predĺženie abonentskej zmluvy na zabezpečenie vzdušného priestoru Slovenska vedie k závislosti od Ruska pri údržbe kaziacich sa Mig-29 do dodania stíhačiek v roku 2023. Tvrdí, že o súčinnosť pri ochrane vzdušného priestoru malo MO požiadať spojencov. "My by sme mohli poskytnúť podzvukové stroje L- 39 a systém protivzdušnej obrany S300 a Poliaci či Česi ich nadzvukové stroje," ozrejmil s tým, že toto riešenie by bolo lacnejšie ako platiť 250 miliónov eur Rusku a slovenským sprostredkujúcim firmám.

V súvislosti s plánmi retortu na tento rok považuje za dôležité vyzbrojenie vrtuľníkov BlackHawk. Zároveň si myslí, že plánované 3D radary už mohli byť zakúpené, keby MO nezrušilo tender z čias bývalého ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD). Vláda podľa neho plánuje obísť verejné obstarávanie a už dnes vie, ktorá krajina ich bude dodávať. Pri nákupe vozidiel 4x4 sa rezort podľa jeho názoru napokon rozhodol ísť správnou cestou, a to verejným tendrom. Doplnil, že pri všetkých veľkých obstarávaniach mal ísť cestou transparentnej medzinárodnej súťaže s podmienkou zapojenia slovenského obranného priemyslu.

Naď by privítal novú výstrojnú normu

Za dôležité považuje zvýšenie obsadenosti pozícií v armáde. "Ozbrojené sily už z hľadiska naplnenosti svojich počtov balansujú na hrane," povedal. Rezort podľa neho potrebuje dostatočne kvalifikovaný a motivovaný personál. Zvyšovanie platov vojakov privítal, no nesúhlasí s postupom ministerstva. "To, že platy chce zvyšovať cez nesystémový príplatok, nepovažujeme za správnu cestu," vysvetlil.

Privítal napríklad novú výstrojnú normu. Tá môže podľa neho pomôcť zabrániť zneužívaniu dôvery občanov v ozbrojené sily polovojenskými organizáciami. Myslí si, že štát by mal jasne a dôkladne reagovať na snahy vytvárať polovojenské jednotky domácimi či zahraničnými často extrémistickými aktérmi. Tvrdí, že predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. "Tu nie je priestor na zakrývanie si očí. Je neprípustné, aby nám tu pochodovali extrémisti po krajských mestách. Ak je potrebné sprísniť legislatívu, treba tak urobiť okamžite," zdôraznil. Ako príklad uviedol Nočných vlkov, ktorí podľa jeho slov úzko spolupracujú so Slovenskými brancami.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

16:03 VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

V diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to si pred kamery sadli podpredseda strany Most-Híd Ábel Rav…