Nacistické symboly v počítačových hrách? V Nemecku spravili zmenu

10.8.2018 10:05

Počítačové hry obsahujúce symboly z nacistickej éry ako napríklad svastika, by sa v budúcnosti mohli predávať aj v Nemecku, hoci doposiaľ boli v tejto krajine zakázané. Oznámil to vo štvrtok nemecký úrad pre reguláciu odvetvia zábavného softvéru (USK), ktorý schvaľuje, či sa akákoľvek počítačová hra dostane na nemecký trh, priblížila vo štvrtok agentúra Reuters.

Nacistické symboly v počítačových hrách? V Nemecku spravili zmenu
Foto: SITA
Popis: Adolf Hitler opúšťa väznicu v Landsbergu

Používanie symbolov z obdobia nacizmu odporuje nemeckej ústave. Klauzula v tamojšom trestnom zákonníku však umožňuje, aby sa takéto symboly používali "spoločensky primeraným" spôsobom. To sa už deje vo filmovom priemysle a rovnako sa teraz podľa vyhlásenia USK bude uplatňovať aj pri počítačových hrách.

"Spoločensky primerané v tomto kontexte znamená, že symboly protiústavných organizácií môžu byť použité... ak slúžia umeleckému či vedeckému zámeru alebo pomáhajú zobrazovať aktuálne či historické udalosti," povedala riaditeľa USK Elisabeth Seckerová. 

Dodala, že za spoločensky primerané budú považované napríklad všetky počítačové hry, ktoré sa zjavne stavajú na odpor voči protiústavným organizáciám či ich ideológii. 

USK kontroluje ešte pred predajom v Nemecku všetky hry a vydáva v súvislosti s nimi vekové obmedzenia. Producenti hier, ktoré obsahovali inkriminované symboly protiústavných organizácií ich doposiaľ úradu nesmeli ani len odovzdať na posúdenie. To sa však teraz zmení, pričom úrad bude - po upozornení na takéto symboly - posudzovať jednotlivo každý prípad.

Kontroverzie doposiaľ v Nemecku vyvolávali hry zachytávajúce obdobie druhej svetovej vojny ako napríklad séria hier Wolfenstein. Tá sa v Nemecku síce predáva, no chýbajú v nej Hitlerové fúzy i nacistické symboly, ktoré sú zamenené za vymyslené. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico, Kotleba, Danko... Nevymedzujem sa, budem rokovať s každým, odkazuje Kollár

18:00 Fico, Kotleba, Danko... Nevymedzujem sa, budem rokovať s každým, odkazuje Kollár

Ak by strana Sme rodina uspela v parlamentných voľbách, jej predseda a poslanec Národnej rady SR Bor…