Na základni v Turecku pristálo desiate lietadlo s ruským systémom S-400

16. 7. 2019 14:42

Turecké ministerstvo obrany v utorok oznámilo pristátie v poradí už desiateho lietadla s ďalšou časťou dodávky súčastí ruského protilietadlového raketového systému S-400.

Na základni v Turecku pristálo desiate lietadlo s ruským systémom S-400
Foto: TASR
Popis: Turecké ministerstvo obrany v utorok oznámilo pristátie v poradí už desiateho lietadla s ďalšou časťou dodávky súčastí ruského protilietadlového raketového systému S-400

Lietadlo s ďalšími komponentmi pristálo na leteckej základni Mürted, ležiacej neďaleko metropoly Ankara, kde tieto zásielky prijímajú od 12. júla.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v Severoatlantickej aliancii. 

Spojené štáty v tejto súvislosti Turecku pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja bojových lietadiel typu F-35 a z ďalšej vojenskej spolupráce. Podľa nedeľnej správy agentúry Bloomberg by k uvaleniu týchto sankcií mohlo dôjsť na budúci týždeň. 

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko Turecku dodať štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil v nedeľu túto dohodu za najdôležitejšiu v novodobých dejinách Turecka. Povedal tiež, že proces dodávok ruských systémov protivzdušnej obrany by mohol byť dokončený do apríla 2020.

Turecká strana vopred avizovala, že dodávky súčastí S-400 sa budú realizovať letecky. Zatiaľ nie je známe, kedy bude ruský systém v Turecku sprevádzkovaný.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…