Na východe Ukrajiny sa navzájom obviňujú z porušenia prímeria

9. 3. 2019 20:30

Agentúra UNIAN informovala, že proruské sily v sobotu najmenej dvakrát z mínometov ostreľovali pozície ukrajinskej armády, ktorá podnikla "adekvátnu reakciu".

Na východe Ukrajiny sa navzájom obviňujú z porušenia prímeria
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.

Strany konfliktu na východe Ukrajiny sa v sobotu navzájom obvinili z porušenia tzv. jarného prímeria, ktoré na základe ich dohody začalo platiť od piatku polnoci miestneho času (štvrtok 23.00 h SEČ). Agentúra UNIAN informovala, že proruské sily v sobotu najmenej dvakrát z mínometov ostreľovali pozície ukrajinskej armády, ktorá podnikla "adekvátnu reakciu".

O narušení prímeria, ale zo strany ukrajinských bezpečnostných síl informovala v sobotu agentúra TASS, ktorá sa pritom odvolala na vyhlásenie predstaviteľa rezortu obrany v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) Andreja Maročka. Terčom útoku z granátometov boli dve obce na území LĽR.

Jarné prímerie začalo platiť od polnoci miestneho času (štvrtok 23.00 h SEČ). Bolo výsledkom rokovaní kontaktnej skupiny pre urovnanie situácie v Donbase. Sprostredkovať prímerie pomohli aj zástupcovia Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Trilaterálna kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu v Donbase sa skladá z predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a OBSE. Vznikla v roku 2014 s cieľom prispieť k diplomatickému riešeniu konfliktu v Donbase.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Päť obetí a 39 zranených. Hasiči v Prešove zasahovali celú noc. Opäť zasadá krízový štáb

8:30 Päť obetí a 39 zranených. Hasiči v Prešove zasahovali celú noc. Opäť zasadá krízový štáb

Zásah hasičov pri požiari po piatkovom výbuchu v jednej z prešovských bytoviek prebiehal celú noc. V…