Na tento prieskum by sa vláda Angely Merkelovej nemala pozerať. Po Bavorsku príde ďalší pád

20. 10. 2018 6:00

Vládnej koalícii v Berlíne podľa všetkého „zvoní umieračik“. Prieskumy naznačujú, že po Bavorsku čaká CDU/CSU a SPD nepriaznivý výsledok aj v spolkovej krajine Hesensko.

Na tento prieskum by sa vláda Angely Merkelovej nemala pozerať. Po Bavorsku príde ďalší pád
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
reklama

Za niekoľko dní sa konajú ďalšie voľby, ktoré môžu výrazne ovplyvniť Nemecko a vládu Angely Merkelovej. Ak sa to v Bavorsku skončilo pre CSU a SPD mizerne, tak oveľa lepšie to nevyzerá pre CDU a SPD ani v Hesensku. Ako naznačujú prieskumy verejnej mienky, socialisti sú stále na zostupnej trajektórii a oslabenie by malo čakať v porovnaní s voľbami v roku 2013 aj kresťanských demokratov Merkelovej.

Podľa prieskumu zverejneného verejnoprávnou televíziou ZDF by síce mala CDU vyhrať, ale len so ziskom 26 %. O štyri percentá menej by mohli dostať Zelení, ktorí by si tak ešte vylepšili solídny výsledok z Bavorska, kde získali asi 17,5 %. Táto krajne ľavicová strana by sa tak stala druhou najsilnejšou politickou silou v tejto spolkovej krajine, a keby sa konali voľby už dnes, predbehla by navyše druhú SPD o dve percentá.

Práve socialisti by zo všetkých terajších strán stratili najviac. Ak v Bavorsku klesli z približne 20 percent na polovicu, v Hesensku sa očakáva, že namiesto súčasných 30 získajú maximálne 20 percent. „Ďalšia strata SPD by znamenala ďalšiu ťažkú ranu pre vládu v Berlíne,“ konštatuje magazín Focus s tým, že AfD by dostala 12 percent a bola by tak zastúpená vo všetkých spolkových krajinách.

Po osem percent by tak dostali Die Linke a FDP. „Vo Wiesbadene vládla posledných päť rokov CDU spoločne so Zelenými pod vedením premiéra a spojenca Merkelovej Volkera Bouffiera. Ako však naznačujú prieskumy verejnej mienky, súčasná koalícia sa musí obávať o väčšinu. Do úvahy tak teraz pripadá koalícia CDU, Zelených a FDP, prípadne koalícia v zložení CDU, Die Linke a Zelení. Naopak prípadná koalícia CDU a SPD je vzhľadom na prepad socialistov vylúčená,“ uzatvára Focus.

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…