Na spor medzi Washingtonom a Pekingom doplácajú európske firmy

18. 9. 2018 9:30

Eskalujúci obchodný spor medzi Čínou a USA poškodzuje európske firmy a narušuje globálne dodávateľské siete. Uviedla to v reakcii na najnovší vývoz obchodných vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom Obchodná komora Európskej únie v Číne (EUCCC).

Na spor medzi Washingtonom a Pekingom doplácajú európske firmy
Foto: TASR
Popis: Automobilky sú jedným z hlavných pilierov slovenskej ekonomiky
reklama

V najnovšom prieskume, ktorý komora uskutočnila, zhruba 54 % z oslovených firiem uviedlo, že negatívne vnímajú americké dovozné clá a zhruba 43 % respondentov takto vníma čínske clá.

Dovozné clá, ktoré najväčšie svetové ekonomiky uvalili vzájomne na svoj tovar, zasahujú do hospodárskeho rastu, počtu pracovných miest a nútia firmy odkladať investície, ukázala štúdia. Približne 17 % oslovených firiem uviedlo, že v dôsledku napätia v medzinárodnom obchode sa rozhodli odložiť ďalšie investície alebo plány na rozšírenie svojich aktivít.

"Obchodná vojna medzi Čínou a USA má výrazný vplyv na európske podniky pôsobiace v Číne, pričom tento vplyv je do veľkej miery negatívny," povedal prezident EUCCC Mats Harborn.

Americký prezident Donald Trump v pondelok (17.9.) oznámil, že od nasledujúceho pondelka začnú platiť na ďalšie čínske produkty, a to v ročnej hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur), dovozné clá vo výške 10 %. Navyše, od 1. januára sa clá zvýšia na 25 %. Trump sa pre takýto postup rozhodol preto, aby americké firmy získali čas na nájdenie si alternatívnych trhov.

Trump zároveň varoval, že ak Čína pristúpi k odvetným krokom voči americkým farmárom alebo podnikom, uvalí clá aj na ďalší čínsky tovar v hodnote 267 miliárd USD. Od júla zaviedli krajiny voči sebe clá na produkty v hodnote 50 miliárd USD, v júli na tovar za 34 miliárd USD a auguste za 16 miliárd USD.

Európske firmy súhlasia s názorom Američanov, čo sa týka čínskych obchodných a investičných praktík. "Ale riešenie problému zavádzaním stále nových ciel je mimoriadne nebezpečné," dodal Harborn.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…