Na republikánskej debate v USA padali perly. Bush bol katastrofa. Postavíme múr. Clintonová zastáva zabíjanie detí

17. 9. 2015 16:29

V USA včera prebehla už v poradí tretia televízna debata kandidátov republikánskej strany na prezidenta. Hovorilo sa o Blízkom východe, potratoch, imigrácii a ďalších témach, ktoré vo voľbách v roku 2016 zavážia. Svojimi vyjadreniami opäť pobavil najmä Donald Trump, ostatní však za ním nezaostávali.

Na republikánskej debate v USA padali perly. Bush bol katastrofa. Postavíme múr. Clintonová zastáva zabíjanie detí
Foto: SITA
Popis: Republikánska debata na CNN. Ilustračná fotografia

V debate, ktorú vysielala televízna stanica CNN, vyčnieval súčasný favorit na získanie republikánskej nominácie, kontroverzný excentrický miliardár Donald Trump. Zaútočil napríklad na protikandidáta senátora Randa Paula, syna známeho libertariána, izolacionistu a bývalého prezidentského kandidáta Rona Paula. „Rand Paul by tu na pódiu nemal ani byť, je jedenásty v poradí, v prieskumoch má iba jednopercentnú podporu a je tu už aj tak priveľa ľudí.“

„Nie som len dobrý zabávač, som ešte oveľa lepší podnikateľ,“ povedal o sebe Trump. Jeho vystupovanie však rozčúlilo guvernéra Wisconsinu Scotta Walkera, ktorý sa o Trumpovi vyjadril ako o „učňovi, ktorého Biely dom nepotrebuje, pretože už aj tak jedného má“. Jediná žena na pódiu Carly Fiorina kritizovala Trumpa za jeho vyjadrenia o ženách. Trump totiž prednedávnom o istej televíznej moderátorke, ktorá s ním viedla ostrú diskusiu, povedal, že musela mať menštruáciu. „Mohli ste vidieť ako krv vychádza odvšadiaľ,“ povedal doslova. Trump na kritické slová Fioriny reagoval ohodnotením jej výzoru: „Myslím si, že má krásnu tvár a že je krásna žena.“ Napriek konfliktom na pódiu Trump konštatoval, že vie vyjsť s každým: „Je mojou prácou, aby som vyšiel s každým.“

USA a vojny

Podľa očakávaní kandidáti venovali značný priestor konfliktom Blízkeho východu. „Sponzoroval teroristické skupiny, ako sú Hamás a Hizballáh a ohrozil samotnú podstatu západnej civilizácie.“ Takto sa o Iráne vyjadril bývalý arkansaský guvernér a kresťanský pastor Mike Huckabee. Bitie na bubny vojny sa snažil stíšiť pomerne izolacionistický Rand Paul, ktorý kritizoval zahraničnú politiku svojej krajiny. „Vždy keď zvrhneme sekulárneho diktátora, dostaneme chaos, rast radikálneho islamu a dostávame sa do väčšieho rizika. Preto si myslím, že by sme mali premýšľať pred tým, ako budeme konať a pochopiť, že väčšina intervencií na Blízkom východe sa obrátila proti nám,“ povedal senátor.

V tejto otázke bol Paul na jednej lodi s Trumpom. „Som jediným medzi týmito ľuďmi, kto tvrdo bojoval proti tomu, aby sme šli do Iraku… a bol to George Bush, ktorý nám dal Obamu, pretože to bola taká katastrofa, že by nás neochránil ani Abrahám Lincoln,“ konštatoval Trump. Na obranu reputácie svojho brata sa však poponáhľal ďalší z Bushov, ktorý chce byť prezidentom, guvernér Floridy, Jeb Bush. „Čo sa týka môjho brata, som presvedčený o jednom, ochránil nás.“ Po tomto konštatovaní nasledoval búrlivý potlesk publika.

Potraty

Ďalšou diskutovanou témou boli potraty. V USA totiž pred niekoľkými mesiacmi došlo k odhaleniu, že spoločnosť Planned Parenthood (Plánované rodičovstvo), ktorá je hlavným poskytovateľom potratových služieb v krajine, predáva orgány nenarodených detí. „Hillary Clintonová zastáva systematické vraždenie detí v maternici, ktoré sú zabíjané spôsobom, ktorý zachováva ich orgány a maximalizuje ich hodnoty pre následný predaj,“ povedal na adresu demokratickej kandidátky guvernér New Yersey Chris Christie. „Irán a Plánované rodičovstvo, jeden z nich má niečo dočinenia s obranou tejto krajiny, druhý z nich zase s charakterom tejto krajiny,“ konštatovala podnikateľka Carly Fiorina.

Imigrácia

Pri téme obmedzenia imigrácie sa do čela debaty opäť dostal Trump. „Chcem postaviť múr, múr ktorý bude fungovať,“ povedal Trump, keď hovoril o svojich plánoch s americko-mexickou hranicou. K tomu miliardár dodal: „Toto je krajina, v ktorej hovoríme po anglicky, nie po španielsky.“ Ďalším kandidátom však začalo prekážať, že si Trump z tejto tradične republikánskej témy robí svoju doménu. „Imigrácia sa nestala témou, pretože s tým prišiel pán Trump. Hovoríme o tom už 25 rokov,“ postavila sa na obranu seba a ostatných republikánov Carly Fiorina.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…