Na projekty v podunajskej oblasti pôjde 222 miliónov eur

23. 8. 2015 16:10

Podporiť spoluprácu a spoločné projekty krajín ležiacich v dunajskom regióne je hlavným cieľom nového programu nadnárodnej dunajskej spolupráce, na ktorý Európska komisia (EK) vyčlenila 222 miliónov eur.

Na projekty v podunajskej oblasti pôjde 222 miliónov eur
Foto: SITA
Popis: Eurobankovky
reklama

Program sa sústredí na podporu inovácie a podnikania, ochranu prírodného a kultúrneho bohatstva podunajskej oblasti, zlepšenie prepojenia medzi krajinami ako aj podporu hospodárstva s nízkymi emisiami. Vyčlenené financie môžu okrem Slovenska čerpať Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a tri krajiny mimo EÚ - Bosna a Hercegovina, Čierna Hora a Srbsko. Na pomoc v rámci tohto programu majú nárok aj Moldavsko a Ukrajina, len čo sa vyrieši financovanie v rámci takzvaného európskeho susedstva.

Prostriedky na program nadnárodnej dunajskej spolupráce pochádzajú z dvoch zdrojov. Viac než 202 miliónov eur je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a skoro 20 miliónov eur z predvstupovej pomoci. Program je súčasťou Dunajskej stratégie Európskej únie, ktorú prijali v júni 2011. „Som rada, že sa prijal tento program. Je navrhnutý tak, aby prostredníctvom svojich tematických priorít a podpory riadenia stratégie EÚ pre podunajskú oblasť priamo prispel k úspešnej realizácii tejto stratégie. Zúčastneným krajinám by mal pomôcť rozvíjať projekty s hmatateľným a pozitívnym dosahom, vďaka ktorým budú môcť aj naďalej zostať atraktívnymi miestami pre život, štúdium, prácu, návštevu a investície,“ povedala komisárka EK pre regionálnu a mestskú politiku Corina Cretu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…