Na pôde OSN to vrelo. Vojnové zločiny, zaznelo z britskej strany smerom k Rusku

    0
    Operácie na Blízkom východe. (Autor: repro foto Sputnik News)

    “Chcem veriť, pretože som stále naivný činiteľ OSN, že svoje vyjadrenia mysleli vážne a naozaj chcú, aby táto dohoda fungovala. Vyzývam ich, aby sa posnažili o záchranu svojho dohovoru, pretože je už o päť minút dvanásť,” povedal de Mistura na pôde OSN a pripomenul bezprecedentnú intenzitu útokov na východnú časť mesta Aleppo.

    Diplomat tiež vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby zabezpečila ukončenie násilností voči civilistom, nastolenie 48-hodinového humanitárneho prímeria každý týždeň a evakuáciu zranených osôb. Pri obnovených náletoch vládnych vzdušných síl na Aleppo zahynulo podľa sýrskych aktivistov najmenej 23 civilistov. Letecké útoky na východné predmestia Aleppa, ktoré sú pod kontrolou povstalcov, potvrdili aj zdravotnícki pracovníci a miestni činitelia. Vládna ofenzíva medzitým vstúpila do svojho štvrtého dňa.

    Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že od pondelňajšieho kolapsu prímeria sprostredkovaného Spojenými štátmi a Ruskom zahynulo v Aleppe a jeho okolí pri náletoch a ostreľovaní 213 civilistov.     

    Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson na dnešnom zasadaní Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku vyhlásil, že Rusko by malo byť vyšetrované ohľadom možného spáchania vojnových zločinov v súvislosti s minulotýždňovým útokom na sýrsky humanitárny konvoj pri Aleppe, ktorý si vyžiadal 20 mŕtvych, dodáva agentúra AP.

    Johnson naznačil, že ruské vojenské letectvo mohlo daný konvoj zasiahnuť zámerne. Moskva akúkoľvek účasť na tomto incidente odmieta, tvrdiac, že za náletom mohli byť sýrski povstalci alebo americké bezpilotné lietadlá.

    Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault uviedol, že Rusko a Irán budú vinné zo spáchania vojnových zločinov, ak neprinútia sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby zastavil eskaláciu násilia vo svojej krajine.

    - Reklama -