Na letisku vo Viedni začali skúšať automatické rozpoznávanie tvárí cestujúcich

5.12.2017 17:45

Medzinárodné letisko vo Viedni uviedlo do skúšobnej prevádzky systém automatického rozpoznávania tvárí cestujúcich, ktorí prechádzajú hraničnými kontrolami pri vstupe do schengenského priestoru alebo jeho opúšťaní.

Na letisku vo Viedni začali skúšať automatické rozpoznávanie tvárí cestujúcich
Foto: TASR
Popis: Letisko Schwechat vo Viedni

V priestoroch letiska je predbežne nainštalovaných 25 snímačov označovaných ako "E-Gates", ďalších 25 má pribudnúť v roku 2018, informovala agentúra APA s odvolaním sa na letiskového hovorcu Petra Kleemana. Náklady na tento systém podľa neho môžu dosiahnuť až päť miliónov eur. Očakáva sa, že reálne využívaný bude už od polovice decembra.

Nové zariadenia majú poskytnúť istotu, že tvár kontrolovanej osoby zodpovedá fotografii v cestovnom pase, ktorú je preto potrebné takisto zosnímať. Pri kontrolách však budú stále prítomní policajti, aby zabezpečili dozor.

Podľa Kleemana viedenské letisko zvolilo osvedčený systém, aký je používaný aj na letiskách vo Frankfurte nad Mohanom, Londýne či Paríži.

Rozšírenie kapacít si vyžadujú zmeny v Schengenskom hraničnom kódexe, na základe ktorých majú byť v prípade prechodu vonkajších hraníc systematicky kontrolovaní aj občania EÚ. Porovnávanie údajov cestujúcich so schengenskými databázami sa doteraz týkalo len občanov tretích krajín.

Podľa vyjadrenia hovorcu dolnorakúskej polície Johanna Baumschlagera, bude používanie "E-Gates" na viedenskom letisku počas testovacej fázy pre cestujúcich dobrovoľné. Mladiství a rodiny s deťmi budú naďalej kontrolovať policajti v kójach.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

14:31 VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

Odhalíme zvrátené konanie Martina Glváča, toho času podpredsedu parlamentu za politckú stranu SMER-S…