Na každej správe, že za všetkým hľadaj Rusko, je niečo pravdy. Respekt vážne rozoberá, ako sú žlté vesty naviazané na Moskvu

24. 2. 2019 0:00

Server respekt.cz píše o špekuláciách, že „žlté vesty“ vo Francúzsku vohnala do ulíc ruská dezinformačná kampaň. „Neskôr sa preukázala existencia viacerých falošných, na ruské konšpiračné weby napojených účtov, ktoré hnev na internete roztáčali,“ poznamenáva komentátorka Kateřina Šafaříková s tým, že hoci to nespochybnilo autonómiu zrodu hnutia žltých viest, konzument správ o antisystémových revoltách si začal zvykať, že na každej správe, podľa ktorej treba hľadať za všetkým Rusko, je niečo pravdy.

Na každej správe, že za všetkým hľadaj Rusko, je niečo pravdy. Respekt vážne rozoberá, ako sú žlté vesty naviazané na Moskvu
Foto: TASR
Popis: Demonštranti so žltými vestami počas demonštrácie pod Víťazným oblúkom v Paríži

Šafaříková uvádza, že sa to teraz opäť potvrdilo. Servery píšuce v angličtine vraj priniesli v uplynulých dňoch zistenie, že medzi vodcami žltých viest sú bývalí proruskí bojovníci z Donbasu a že záujem stretnúť sa s nimi prejavil taliansky vicepremiér Luigi Di Maio z radikálneho Hnutia piatich hviezd.

Ďalej opisuje, ako sa následne ukázalo, že medzi lídrami nie je žiadny bývalý bojovník na Donbase. „Teraz však prichádza spomínaná správa. Francúzska obdoba Antify medzi účastníkmi demonštrácií v čelných radoch – odtiaľ zrejme dezinformácia, že išlo o lídrov – identifikovala niekoľko aktívnych členov francúzskej fašistickej scény vrátane tých, ktorí odišli bojovať na Ukrajinu,“ dodala Šafaříková a spomenula Victora Lentu, Sergeja Muniera a Mickaëla Takahašiho.

„Ich profily začali bližšie skúmať francúzski novinári po tom, ako sa Victor Lenta opakovane objavil na čele sprievodu žltých viest a menil identitu. Raz bol ,ochrankou‘ žltých viest a predstavil sa ako Anthony, druhýkrát pochodoval vo vojenskom barete a s ruskými medailami na hrudi po boku ďalších bojovníkov z Donbasu, inokedy sa zúčastnil bitky krajne pravicových bojových oddielov s členmi Antify. Sergeja Muniera potom zachytili fotografi, ako stojí v žltej veste na Champs-Elysées a máva vlajkou separatistickej Doneckej republiky,“ pokračovala Šafaříková s tým, že nie je jasné, či sa Victor, Sergej a ďalší pridali k vestám dobrovoľne; od srdca a autonómne –, alebo na začiatku ich zanietenia pre vesty stál jeden Rus, ako to už v Európe v súčasnosti býva.

Pôvodný text nájdete na webe respekt.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini bol pri hrobe svätého Cyrila. Dnes ho na osobnej audiencii prijme pápež

8:01 VIDEO Pellegrini bol pri hrobe svätého Cyrila. Dnes ho na osobnej audiencii prijme pápež

Premiér Peter Pellegrini v nedeľu po prílete do Ríma navštívil Pápežské slovenské kolégium sv. Cyril…