Na Slovensku je málo vakcín pre deti, ale vládu to zrejme netrápi, pomáhajú jej v tom konšpiračné weby, ktoré démonizujú očkovanie

8. 12. 2015 21:30

Nedostatok vakcín pre najmenšie deti ministerstvo zdravotníctva pravdepodobne netrápi, narozdiel od počtu utečencov, pred ktorými vláda nezabúda varovať obyvateľov. Píše o tom vo svojom komentári Márius Kopcsay na stránkach SME.

Na Slovensku je málo vakcín pre deti, ale vládu to zrejme netrápi, pomáhajú jej v tom konšpiračné weby, ktoré démonizujú očkovanie
Foto: ReproFoto: strana-smer.sk
Popis: Nové predvolebné heslo strany Smer-SD
reklama

Už od začiatku roka sa objavovali informácie o tom, že na Slovensku chýbajú očkovacie látky a podľa Kopcsaya sú dobre známe aj príčiny. Tou objektívnou je to, že v celej Európe je nedostatok týchto medikamentov. Komentátor tvrdí, že je tu potom aj subjektívna príčina, ktorou je fakt, že „slovenským firmám sa pre nízke ceny liečiv na Slovensku a vyššie ceny v okolitých krajinách oplatí vakcíny vyvážať“.

Výhodný biznis

Prípady vývozu nedostatkových liečiv sa objavujú a zaoberá sa nimi Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ale postupuje len veľmi pomaly a sankcie, ktoré udeľuje sú podľa Kopcsaya len symbolické. „Vyvážať vakcíny sa skrátka oplatí a štát nevymyslel nič, aby tomuto biznisu s nebezpečnými dôsledkami zabránil. Ministerstvo momentálne čaká – nie na Godota, ale na rozhodnutie Európskej komisie,“ myslí si komentátor. Minister zdravotníctva sa nemusí podľa Kopcsaya trápiť ani s tým, že by proti nedostatku očkovacích látok protestovali napríklad mamičky malých detí. Pomáhajú pritom totiž konšpiračné weby, ktoré sa snažia širokú verejnosť presvedčiť o tom, že „očkovanie je vlastne škodlivé“.

Vláda sa tak môže venovať iným témam, ktoré priťahujú voličov. „Členovia vlády síce vyhlasujú na bilbordoch, že pracujú pre občanov, ale zrejme ju zamestnávajú žaloby pre kvóty či horúčkovité balenie sociálnych balíčkov. Tvrdí tiež, že občanov chráni – ale asi nie pred detskými chorobami,“ zamýšľa sa vo svojom komentári Márius Kopcsay.

Celý komentár si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…