Na Námestí SNP volali tisíce ľudí po predčasných voľbách

27. 4. 2018 20:05

V centre Bratislavy na Námestí SNP žiadali v piatok podvečer tisíce ľudí predčasné voľby, podpisovali sa preto aj pod petíciu za vyhlásenie referenda. Dav opakovane skandoval heslá "voľby", "dosť bolo Smeru a Fica", "do basy" a viacerí držali v rukách transparenty s heslami proti súčasnej vláde alebo volajúce po zmene v krajine. Zhruba hodinové občianske zhromaždenie prebehlo pokojne a do jeho oficiálneho konca ho nenarušili incidenty.

Na Námestí SNP volali tisíce ľudí po predčasných voľbách
Foto: TASR
Popis: Protest "Za predčasné voľby" orgnizovaný iniciatívami Hnevám sa, Teraz, Za Slovensko, V teniskách a skupinou All For Jan

Zhromaždenie Za predčasné voľby zorganizovali iniciatívy Hnevám sa, Teraz, Za Slovensko a V teniskách. Jediným predpokladom zásadnej zmeny na Slovensku sú podľa nich predčasné voľby. "Dnešný protest je apel na ľudí, aby sa k nám pridali a videli, že nestačí prísť len na námestie, ale treba spraviť ďalší krok a pripojiť svoj podpis pod petíciu za predčasné voľby alebo o to požiadať ďalších ľudí," povedal pre TASR Matej Hložník z iniciatívy Hnevám sa.

Medzi ľuďmi preto zbierali aj podpisy pod petíciu za referendum o predčasných voľbách a vyzývali na aktívnu pomoci pri ich zbere. Pod petíciu sa za vyše mesiac podpísalo 80.000 ľudí. Boli by radi, ak by sa podarilo vyzbierať potrebných 350.000 podpisov a referendum by bolo spojené s tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami. "Keď chceme zmenu, musíme dať možnosť ľuďom povedať, v akom pomere chcú zastúpenie v parlamente a následne, ako bude vyzerať aj nová vláda," podotkol Hložník.

Na pódiu sa vystriedali viacerí rečníci. List od matky zavraždenej Martiny Kušnírovej prišla prečítať herečka Anna Šišková. V ňom matka napísala, že by si priala situáciu spred vyše dvoch mesiacov, keď nikto o nej nevedel a novinár Ján Kuciak s jeho snúbenicou a jej dcérou Martinou Kušnírovou boli nažive. "Niektorí ľudia majú voči mne výhrady, každý deň mi chodia negatívne listy," uviedla v liste. Neprajníkom odkázala, že bojuje za Martinu a Jána, za vyšetrenie ich vraždy a vecí, na ktoré novinár pri svojej práci poukázal.

Piatkové zhromaždenie nespoluorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. Zdôvodnila to prípravou celoslovenskej akcie, nedostatkom peňazí i potrebou na chvíľu sa zastaviť a dohodnúť ďalšie kroky. Iniciatívam, ktoré piatkové zhromaždenie zorganizovali, však vyjadrila podporu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …