Na Blízkom východe dochádza voda. A hrozí vraj, že ju ľudia pôjdu hľadať do Európy…

    0
    Ilustračné foto – cisterna s pitnou vodou (Autor: Hans Štembera)

    Blízky východ sa desiatky rokov považuje za nepokojný región, ktorému viacero krajín venuje pozornosť nielen pre ropu. Vedci sa zhodujú, že ropa jedného dňa dôjde a svet to bude musieť riešiť. Lenže oveľa skôr ako ropa môže na Blízkom východe dôjsť voda.

    „Nedostatok vody na Blízkom východe bude čoraz zásadnejší problém,“ upozorňuje izraelský profesor Dan Šechtman z prestížneho ústavu Technion v Haife. „Európa by preto mala pomáhať napríklad s budovaním odsoľovacích tovární, platiť ich výstavbu v chudobnejších krajinách, aby tam mali ľudia čo piť. Pretože inak sa ľudia z Blízkeho východu prídu napiť do Európy,“ uviedol nositeľ Nobelovej ceny za fyziku v rozhovore s LN.

    V Izraeli sa naučili s vodou veľmi šetrne hospodáriť, lenže v ďalších krajinách v regióne to také slávne nie je. Analytik Kawa Hassan z bruselského EastWest Inštitútu upozorňuje, že v okolitých krajinách problém s nedostatkom vody politici často podceňujú.

    „V Iraku sme identifikovali päť bezpečnostných rizík, ale vláda vplyvy ekologických zmien napr. popri fenoméne Islamského štátu odsúva do pozadia,“ podotkol Hassan. „Do plánu rozvoja po porážke ISIS riziká klimatických zmien vôbec nezahŕňa. Pritom napríklad len nedostatok vody pritekajúcej v riekach z Turecka alebo z Iránu by mohol dať do pohybu až sedem miliónov Iračanov.“

    V regióne, kde žije šesť percent svetovej populácie, je vraj len asi jedno percento sladkej vody, takže s vodou treba starostlivo hospodáriť. K tomu však často nedochádza. Ľuďom by sa pravdepodobne žilo lepšie, keby štáty v tejto oblasti spolupracovali, lenže to sa v regióne plnom animozity, bohužiaľ, nedeje.

    Ďalšie informácie nájdete na webe Lidovky.cz.

     

    - Reklama -