NATO žiada o plný prístup pozorovateľov a lekárov do Dúmy v Sýrii

13. 4. 2018 17:00

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok oznámil, že Severoatlantická aliancia žiada Damask, Rusko a Irán o plné sprístupnenie medzinárodných pozorovateľov a lekárov na miesto použitia chemických zbraní v sýrskej Dúme.

NATO žiada o plný prístup pozorovateľov a lekárov do Dúmy v Sýrii
Foto: TASR
Popis: Premiér Peter Pellegrini (vľavo) a generálny tajomník NATO Jens Stoltenbeg

„Nedávny útok bol hrozný, zabil tucty ľudí vrátane mnohých detí,“ uviedol Jens Stoltenberg, podľa ktorého Aliancia použitie chemických zbraní jednoznačne odsudzuje a tí, ktorí také zbrane použili, musia niesť zodpovednosť. Ako uviedol server České noviny, použitie chemických zbraní pokladá NATO podľa slov Stoltenberga za ohrozenie medzinárodného mieru a bezpečnosti. „Aliancia je použitím týchto zbraní hlboko znepokojená a treba urobiť všetko pre udržanie medzinárodného zákazu ich používania,“ dodal generálny tajomník NATO.

Slovenský premiér Pellegrini doplnil, že na úrovni členov Aliancie prebieha diskusia, akým spôsobom – aj inak ako prostredníctvom pozorovateľov a lekárov – ešte reagovať na tento útok. „Podrobnosti viac komentovať nebudem,“ podotkol. „Spojené štáty dávajú najavo, že medzi variantmi, ktoré teraz zvažujú, je vojenský zásah,“ povedal Stoltenberg.

Spojené štáty a spojenecké krajiny chcú Sýriu potrestať za údajný chemický útok na Dúmu, pri ktorom 7. apríla zomrelo niekoľko desiatok ľudí. Dúmá bola poslednou povstaleckou enklávou pri Damasku. Rusko vo štvrtok oznámilo, že bola definitívne dobytá, a skončili sa tak boje o východnú Ghútu, v ktorej je Dúmá najväčším mestom.

Celý text nájdete na webe České noviny.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

12:02 Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich…