NATO a inštitúcie EÚ diskutovali pred eurovoľbami o kybernetických hrozbách

7.5.2019 11:00

Špecializované počítačové pracoviská Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) sa spoločne zamerali na potenciálne kybernetické hrozby, ktoré by mohli ovplyvniť konanie májových volieb do Európskeho parlamentu (EP). Uviedla to v pondelok Európska komisia.

NATO a inštitúcie EÚ diskutovali pred eurovoľbami o kybernetických hrozbách
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Koncom apríla Komunikačná a informačná agentúra NATO (NCI) s ohľadom na blížiace sa eurovoľby usporiadala spoločný pracovný seminár na tému "Analýza kybernetických hrozieb".

Účastníkmi seminára boli aj odborníci z kybernetického priemyslu. Spolu s expertmi z NATO a EÚ diskutovali o opatreniach potrebných na boj proti možným hrozbám pre zariadenia a systémy, ktoré budú používané pri voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sa uskutočnia v dňoch 23.-26. mája.

Podľa EK odborníci na tomto podujatí diskutovali o problematike dezinformácií a identifikovali viaceré techniky ako potenciálne hrozby pre priebeh volieb.

Ide najmä o phishing, čiže zámerné podvodné vylákanie osobných údajov v rámci elektronickej komunikácie, alebo DDoS útoky, čiže koordinované akcie s cieľom zámerne znefunkčniť webové stránky, servery alebo online služby.

Odkazom spoločnej pracovnej skupiny EÚ a NATO je, že je potrebné sa naďalej zameriavať na vzdelávanie a výcvik hlavne v oblastiach, ako je ochrana pred útokmi "sociálneho inžinierstva", ku ktorým patrí napríklad phishing.

Komisia v tejto súvislosti zdôraznila, že aj vládni úradníci z členských krajín EÚ a ich priemyselní partneri musia v tejto oblasti spolupracovať a zdieľať informácie o hrozbách z kybernetického priestoru.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico sa zaťal. Voľba bude. Zvolený však nebude asi nikto, dohoda je jasná

14:30 Fico sa zaťal. Voľba bude. Zvolený však nebude asi nikto, dohoda je jasná

Parlament na svojej štvrtkovej (20. 6.) schôdzi nezvolí žiadneho ďalšieho kandidáta na sudcu Ústavné…