NAKA zneužívajú, je nemysliteľné, aby riešila ohováranie medzi politikmi, hovorí Galko

29. 1. 2018 12:45

Vyňatie inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR z podriadenosti ministra vnútra, zmeny v príslušnosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) či elektronické vedenie vyšetrovacích spisov. Kontrolujúci a kontrolovaní nemôžu mať rovnakého šéfa a NAKA si nemôže vyšetrovať, čo sa jej zachce, upozorňuje opozičná strana SaS, ktorá predstavila konkrétne opatrenia v jednej z priorít strany – Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. Sľubuje ho uplatniť v prípade jej účasti vo vláde. O opatreniach informovali predseda SaS Richard Sulík a poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda SaS Ľubomír Galko.

NAKA zneužívajú, je nemysliteľné, aby riešila ohováranie medzi politikmi, hovorí Galko
Foto: df
Popis: Podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko
reklama

Podľa Galka polícia musí byť kontrolovateľná a kontrolovaná, a prostredníctvom tejto kontroly očistená od príslušníkov náchylných ku korupčnému správaniu či neplneniu si povinností. „Ako ale chceme kontrolovať, keď kontrolujúci aj kontrolovaní majú jedného a toho istého šéfa – ministra vnútra. Potom sme svedkami rôznych samoúnosov, samovyšetrovaní a samovýbuchov,“ upozorňuje bývalý minister obrany.

Podľa predstáv SaS by preto mala byť inšpekcia MV vyňatá z podriadenosti ministra vnútra a samostatná. „Jej riaditeľa bude menovať prezident na návrh vlády. Odvolávať ho bude prezident, buď na návrh vlády, alebo na základe vlastného uváženia, ak bude toho názoru, že budú splnené kvalifikované dôvody,“ konštatuje SaS.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko (vľavo) a predseda strany Richard Sulík počas predstavovania novej reformy Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko Autor: df 

Zneužívanie NAKA musí prestať

Inšpekcia však zďaleka nie je podľa liberálov jediným problémom slovenskej polície. Podľa SaS môže za nízku dôveru občanov v policajný zbor jednak sám minister vnútra Robert Kaliňák, ale rovnako aj policajný prezident Tibor Gašpar.

Okrem desiatok ďalších opatrení, ktoré SaS navrhuje v rámci svojej reformy, spomenul Galko aj potrebu zmien v NAKA. Dnes sa totiž podľa jeho slov špecializované útvary Policajného zboru zneužívajú. „Chceme, aby boli príslušné len v odhaľovaní trestnej činnosti výlučne v pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu, resp. Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol Galko.

Za nedôveru ľudí v policajný zbor môžu podľa Galka minister vnútra Robert Kaliňák a prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Zdroj: TASR

V praxi by to znamenalo, že si NAKA nebude môcť samostatne vyberať prípady a nebude riešiť menej závažné formy trestných deliktov. „Nie je prijateľné tak, ako je to dnes, aby si NAKA sama vyberala prípady a riešila ohováranie jedného politika druhým,“ zdôraznil Galko.

Modernizácia armády transparentnejšie

V oblasti ozbrojených síl plánuje SaS zrealizovať modernizáciu stíhacieho letectva tak, aby nedochádzalo k predlžovaniu abonentnej zmluvy. Chce prezbrojiť pozemné sily viacúčelovými taktickými vozidlami 4x4 (400 kusov) a bojovými obrnenými vozidlami 8x8 (81 kusov) v súlade s už pripravenými plánmi, ale bude podporovať riešenia overené v členských štátoch NATO.

Obrnené vozidlo PATRIOT 4x4 od slovenskej firmy CSG Group v zastúpení MSM Group počas prezentácie Priemyselný deň 2017 Zdroj: TASR

Verejné obstarávanie je podľa exministra obrany Galka v slovenských ozbrojených silách samostatná pesnička. „Keď sa to niekomu hodí, tak sa súťaží, keď nie, tak sa ide na priamo. Je nemysliteľné, aby pri vytečených miliónoch zostali naďalej len otrhaní vojaci. Toto chceme zmeniť,“ hovorí. Podľa jeho slov sa nesmie naďalej modernizovať netransparentne, ako sa to robí dnes. Do procesu modernizácie chce SaS výrazne zapojiť aj Výbor NR pre obranu a bezpečnosť a docieliť tak pri verejných obstarávaniach vyššiu kontrolu.

Efektívna prokuratúra

V oblasti súdnictva sa chce SaS okrem iného zamerať na vymožiteľnosť práva. „Riadna vymožiteľnosť práva je nevyhnutnou podmienkou rozvoja Slovenska,“ uviedol Galko. Plánuje napríklad zaviesť funkciu vyšetrovateľov prokuratúry tak, aby vo vybraných prípadoch mohla prokuratúra efektívne vyšetrovať aj bez použitia vyšetrovateľov polície.

Galko zdôraznil, že „tento materiál je otvorený a určite neobsahuje úplne všetko“ s tým, že uvíta spätnú väzbu.

Autor: TASR/df

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…