NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora Trnku

18. 12. 2019 11:20

AKTUALIZOVANÉ Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora Trnku
Foto: TASR
Popis: Dobroslav Trnka
reklama

Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. "Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS (Slovenskej informačnej služby, pozn. TASR) pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," vysvetlila polícia.

Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi Kočnerovi.

"Zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke," dodala polícia.

"Vzhľadom na štádium trestného konania nebudeme poskytovať bližšie informácie," uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať

Generálna prokuratúra SR (GP) SR sa k aktuálnemu stavu podľa hovorkyne GP SR Andrey Predajňovej vyjadrovať nebude a zastáva svoje októbrové stanovisko. 

Vtedy generálny prokurátor Jaromír Čižnár dočasne pozastavil výkon funkcie prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi z dôvodu začatia disciplinárneho konania.

Disciplinárne komisie, ktorých rozvrh práce nespadá pod GP SR, zatiaľ termín konania nevytýčili.

Na kombosnímke zľava Marián Kočner, Jaroslav Haščák a Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR/PL.sk

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerovi, ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N.

Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Marian Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011

Viaceré redakcie slovenských médií dostali v októbri mailom tiež link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.

Nahrávku Gorily našla polícia v dome podnikateľa Mariana Kočneera. Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zatiaľ nie je isté, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávkou kauzy Gorila.

Podľa jeho slov to môže potvrdiť len Slovenská informačná služba (SIS). Autenticitu nepotvrdil ani šéf SIS Anton Šafárik. Vysvetlil, že na jej potvrdenie by nahrávku museli porovnať s originálmi, ktoré však súd v minulosti nariadil skartovať.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…