Myslel som si, že český národ je vzdelanejší ako slovenský, hovorí sklamaný Fero Fenič, rodák z východného Slovenska

16.3.2019 15:55

Režisér a producent Fero Fenič si povzdychol, aký je život v Česku. Veľmi ostro sa vyjadril o prezidentovi Milošovi Zemanovi. Podľa neho si totiž Česi zvolili počúraného starca. V rozhovore s Čestmírom Strakatým v relácii Prostor X na serveri Reflex.cz tiež uviedol, že sa v Čechoch zmýlil a z Česka radšej uteká.

Myslel som si, že český národ je vzdelanejší ako slovenský, hovorí sklamaný Fero Fenič, rodák z východného Slovenska
Foto: TASR
Popis: Fero Fenič

„Bojím sa (o Česko) s rovnakou intenzitou ako pred tými dvomi rokmi. Možno tá moja obava vyplýva z toho, že som mal o Čechoch veľmi dobrú mienku. Idealizoval som si ich. Z pohľadu toho východoslovenského Slováka, Praha pre mňa bola symbol kultúry. Domnieval som sa, že český národ je oveľa vzdelanejší než slovenský, čo je aj tou históriou,“ povedal. „Zmenili mi ho Česi sami tým, ako sa to tu tých 20 rokov vyvíja. Keď vidím, že si nevážia slobodu, že tu nie je rešpekt človeka k človeku, vôbec k ľudskému životu,“ odpovedal Fenič na otázku, prečo svoj názor zmenil.

„Vzdelaný národ si nezvolí za prezidenta počúravajúceho sa starca,“ rypol si zostra Fenič do Zemana. Fenič stál za petíciou, ktorá požadovala pomenovanie pražského letiska po exprezidentovi Václavovi Havlovi. „Nešlo o obvyklú petíciu, ktorá by zodpovedala dnes aj tým petičným podmienkam, bola to skôr taká morálna výzva, na ktorú vtedy politici reagovali a letisko sa premenovalo. A ja som tomu ďalej už nevenoval pozornosť, cieľ sa naplnil,“ uviedol. Pred niekoľkými dňami stránku o premenovaní letiska zmazal. „V poslednom období sa zrazu začali objavovať e-maily, kde mi písali rôzne osoby... V tých mailoch odo mňa žiadali, aby som ich z tohto zoznamu (podpísaných) odstránil,“ pokračoval Fenič s tým, že jedna osoba mu napríklad napísala, že pracuje v štátnej správe a že ju to môže ohrozovať v ďalšom postupe.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

Pre túto iniciatívu potom pochopil, aká je spoločnosť rozdelená. Zažíval aj útoky, keď dokonca začal uvažovať o odchode z Českej republiky. „Pokúsil som sa vytvoriť si ešte zázemie v inej krajine, a tak mám možnosť sa trošku občas dívať na našu realitu z nadhľadu. Nemať túto možnosť, bol by som unavenejší,“ poznamenal.

„Keď vidím, ako sa neustále spochybňuje rola, znevažuje rola Václava Havla, tak...“ povedal a na otázku moderátora, či to vypovedá niečo o dnešnom Česku, odvetil: „Samozrejme, že to o niečom vypovedá. Ak sa tu neustále znevažuje alebo bagatelizuje rola jedného z najvýznamnejších zástancov ľudských práv vo svete, tak je to odraz nejakej meniacej sa nálady a situácie, a hlavne aj postoja predstaviteľov štátu, ak to od nich prichádza, k tomu, aké hodnoty dnes zastávajú oni.“

Václav Havel

Václav Havel  Zdroj: TASR

„Oslovil ma (Václav Havel) tým, že to nebol politik, ako sú politici dnes. Keď si prečítate akýkoľvek jeho politický prejav, tak to je vlastne esej, to nebolo to populistické táranie, ktoré počujeme dnes,“ podotkol. „Myslím si, že pre túto spoločnosť urobil to zásadné, previedol ju od totality do slobody… Vrátili sme sa do západnej Európy,“ dodal Fenič. Následne skonštatoval, že politici sa nehlásia k odkazu prezidenta Havla. Svoje obavy vyjadril aj smerom k Európe, ktorá je podľa neho unavená a prestarnutá. „Rôzne predpovede hovoria, že tá Európska únia má dosť veľký predpoklad, že sa nakoniec rozpadne,“ uviedol.

Na záver sa Fenič ešte vrátil k Zemanovi, ktorý je podľa neho nedôstojným symbolom. V porovnaní s Václavom Havlom podľa jeho slov neobstojí a v histórii zapadne. Rovnako ako exprezident Václav Klaus. Nedôstojnosť Zemana prekáža Feničovi viac než napríklad stíhanie Andreja Babiša.

Celý rozhovor nájdete na webe reflex.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico pripomenul, že Kaliňák z politiky neodišiel. A takto vidí budúcnosť Smeru

13:30 Fico pripomenul, že Kaliňák z politiky neodišiel. A takto vidí budúcnosť Smeru

Strane Smer-SD možno dobre padne nejaký čas pôsobiť v opozícii, my však ideme vyhrať parlamentné voľ…