My, ženy, sme v riadiacich orgánoch lepšie ako muži. Kto zaperlil v europarlamente?

5. 12. 2015 14:01

Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová upozorňuje na to, že podiel žien vo vedúcich pozíciách klesá. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA, nárast podielu žien na vedúcich miestach v podnikoch je malý a demotivujúci. Práve tento problém bol jednou z tém na tzv. mini plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) minulý týždeň. Europoslanci riešili podporu rovnomerného zastúpenia žien vo vedúcich pozíciách v podnikoch.

My, ženy, sme v riadiacich orgánoch lepšie ako muži. Kto zaperlil v europarlamente?
Foto: SITA
Popis: Monika Flašíková-Beňová

S návrhom smernice, ktorý by podiel žien vo vedúcich pozíciách upravoval, prišla Európska komisia ešte v roku 2012. Od jej zverejnenia do konca minulého roka sa celoeurópsky podiel žien v riadiacich pozíciách zvýšil približne o dve percentá, pričom dnes nedosahuje zďaleka ani pätinu. "Pokrok v tejto oblasti je neuveriteľne pomalý a demotivujúci. Nepomáha tomu ani dlhodobý nárast vzdelanosti žien, ktoré už niekoľko rokov predstavujú väčšinu absolventov univerzít,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Situácia je rôzna v závislosti od konkrétnych krajín, poznamenala. Niektoré štáty, ako je napríklad Francúzsko, môžu ísť podľa nej príkladom. Prijali záväzné pravidlá, ktoré sa týkajú postupného zvyšovania zastúpenia žien v riadiacich funkciách a dosahujú aj výsledky. "Iné štáty spravili v tejto oblasti naopak žalostne málo a nemôžu sa preto čudovať, že podiel žien na vedúcich miestach im v niektorých rokoch dokonca klesá. Bohužiaľ sa medzi ne zaraďuje aj Slovensko,“ zdôraznila poslankyňa EP.

Ako Flašíková Beňová pokračovala, "je pritom dokázané, že zvýšenie ženského zastúpenia v riadiacich orgánoch spoločností môže mať pozitívny vplyv na výkonnosť podnikov". Bránia mu však podľa jej slov pretrvávajúce stereotypy, nedostatočná transparentnosť pri výbere a povyšovaní pracovníkov či nedostatočná podpora na vyváženie starostlivosti o rodinu s prácou. "Návrh smernice týkajúcej sa rovnomerného zastúpenia žien vo vedúcich pozíciách v podnikoch si získal jednoznačnú podporu európskych orgánov, či už komisie alebo parlamentu. Veľmi by pomohlo, keby sa k nemu konečne po takmer troch rokoch vedeli postaviť aj čelní predstavitelia národných štátov,“ uzavrela poslankyňa Európskeho parlamentu.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…