My ju už nevidíme ako kancelárku, je to zločinec! Novinár sa rozprával s „endéerákmi“

13.9.2017 17:20

Server denníka The Irish Times informuje, že niekoľko dní pred voľbami rastie nespokojnosť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Ale len v bývalej komunistickej časti Nemecka.

My ju už nevidíme ako kancelárku, je to zločinec! Novinár sa rozprával s „endéerákmi“
Foto: Facebook, Bear Witness Central
Popis: Na prelome roka pobúrili nemeckú verejnosť útoky arabských prisťahovalcov so sexuálnym podtónom v Kolíne nad Rýnom na miestne ženy.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová má problém. Východní Nemci, ktorým štyridsať rokov vládli komunisti, začínajú mať svojej kancelárky plné zuby. Hoci sama pochádza z východného Nemecka, tamojší obyvatelia majú pocit, že im ich kancelárka nerozumie. Ľudia na východe majú strach z utečencov a nechápu, prečo je voči nim Merkelová taká otvorená.

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: TASR

„My ju už nevidíme ako kancelárku, je to zločinec,“ vyhlásil bez obalu 56-ročný Horst z Bitterfeldu, kde sa darí protieurópskej a protiutečeneckej Alternatíve pre Nemecko (AfD). Horst patrí medzi priaznivcov tejto strany a rovnako ako politici AfD si myslí, že Merkelová nemala otvoriť brány miliónu utečencov.

Merkelová cíti, že nie je na východe krajiny taká populárna, ako bývala kedysi. Pred rokmi bola vnímaná ako žena z východného Nemecka, ktorá prežila značnú časť svojho života v komunistickom štáte a neskôr dokázala získať post najmocnejšieho politika v demokratickom Nemecku. Ale dnes už tento príbeh neoslovuje každého. „Musím s tým žiť, to je demokracia,“ okomentovala meniace sa nálady na východe nemecká kancelárka.

Je to sklamaná láska, opísal vzťah východných Nemcov voči svojej krajanke politológ z Technickej univerzity v Drážďanoch Werner Patzelt. „A všetci vieme, že sklamaná láska môže viesť k tým najhorším emóciám,“ dodal. Predtým ľudia na východe verili, že Merkelová je rozumná, ale teraz sa im začína zdať, že už je odtrhnutá od reality a rovnako ako zvyšok elity v Berlíne nevie, čo si ľudia skutočne myslia.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia zatkla Mariana Kočnera

17:50 Polícia zatkla Mariana Kočnera

AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálne…