My by sme s Putinom radi hrali šach a on chce s nami boxovať, tvrdí Čech, ktorý pracoval pre Brusel

8. 1. 2019 8:00

Odborník na ruské dezinformácie so skúsenosťami z Európskej únie Jakub Kalenský, ktorý pracuje pre americký think tank Atlantic Council, poskytol rozhovor serveru Info.cz.

My by sme s Putinom radi hrali šach a on chce s nami boxovať, tvrdí Čech, ktorý pracoval pre Brusel
Foto: SITA
Popis: Kremeľ, pohľad z mosta ponad rieku Moskvu

Kalenský pôsobil v tíme Európskej únie, ktorý sa ruskou propagandou zaoberá. Cieľom bolo ukázať, čo je vlastne ruská dezinformačná kampaň a že je skutočne veľká. „Ide o neustálu, celodennú aj celoročnú produkciu lží. Ide totiž aj o rasové otázky, Európsku úniu a ďalšie veci,“ povedal Kalenský.

Podľa jeho slov nejde tvorcom ruských dezinformácií o to, aby bol tam či onam v pozícii premiéra či ministra konzervatívec, socialista alebo liberál. Oni chcú na rozhodujúcej pozícii komunistu alebo fašistu, a tak podporujú všade v Európe extrémistov.

A aký je potom podľa Kalenského cieľ ruskej dezinformačnej kampane? „Možno snívajú o tom, že sa rozpadne Európska únia alebo NATO, ale či to vidia ako konečný výsledok, nie je jasné. Skôr ide o oslabenie protivníka. Vnímajú totiž medzinárodné vzťahy ako hru s nulovým súčtom: keď jeden získa, druhý tratí. Ruský prezident Vladimir Putin nedokázal za dvadsať rokov svojej vlády v Rusku zlepšiť nič, nedokázal krajinu zreformovať. Preto si myslí, že svoju pozíciu môže v pomere k Západu zlepšiť len tým, že oslabí súpera,“ dodal.

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: TASR

Ďalej podotkol, že keď pracoval v Bruseli, nebolo cieľom vyvracať 100 percent falošných správ, ktoré Kremeľ šíri, ale zvýšiť povedomie o tom, čo je to ruská dezinformácia. „A keď chcete politikom a vysokým úradníkom niečo také vysvetľovať, musíte im ukázať konkrétne, čo je ruská dezinformácia. A keď im hovoríte, čo je falošná informácia, musíte im tiež ukázať, čo je pravda. V súhrne teda ide o vyvracanie dezinformácií,“ uviedol Kalenský.

Odpovedal aj na otázku, či je vôbec Rusko nebezpečné. „Malý pes môže byť menší aj hlúpejší ako ja, ale keď sa rozhodne ma pohrýzť, mám problém. Oni sa rozhodli škodiť spôsobom, ktorý my nepraktizujeme. A potom je jedno, že sme v mnohých oblastiach silnejší. Zvolili si správne ihrisko, kde sú silnejší a kde my ani nie sme prítomní. A darí sa im získavať taktické víťazstvá. Riešime totiž to, že by sme radi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hrali šach, zatiaľ čo on s nami chce boxovať,“ uzavrel Kalenský.

Pôvodný text nájdete na webe Info.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…