Musíme ľudí prebudiť! Martha Issová odhalila, ako zmeniť pomery v Česku

20. 6. 2019 7:00

Herečka Martha Issová sa v rozhovore pre server Aktuálně.cz obula do českého premiéra Andreja Babiša (ANO). Podľa jej slov Babiša nezaujíma dialóg, pretože občanov berie ako neposlušných zamestnancov svojej firmy.

Musíme ľudí prebudiť! Martha Issová odhalila, ako zmeniť pomery v Česku
Foto: Hans Štembera
Popis: Herečka Marta Issová
reklama

Issová sa sama zúčastňuje demonštrácií organizovaných spolkom Milión chvíľok pre demokraciu. „Aj keď sú požiadavky spolku Milión chvíľok pre demokraciu celkom konkrétne a bolo by skvelé, keby sa niektoré z nich podarilo presadiť, vo veci demisie Andreja Babiša som skôr skeptická.

Všetkým, čo robí, nám dáva jasne najavo, že ho dialóg nezaujíma,“ podotkla Issová a dodala, že demokracia pritom stojí na dialógu medzi voličmi a nimi volenými zástupcami.

„Zvolení zástupcovia pracujú aj pre ľudí, ktorí ich nevolia, takže je napríklad každý z nás zamestnávateľ Andreja Babiša. Zdá sa mi však, že súčasná vláda na túto skutočnosť zabudla a naopak sa na nás díva ako na neposlušných zamestnancov svojej firmy.

V poslednom čase sa často stretávam s názorom, že človek má svoje občianske práva využívať len v demokratických voľbách. To by znamenalo, že má ísť, hodiť lístok do urny, štyri roky byť ticho a potom môže zase znovu voliť,“ uviedla Issová.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Ona sama si však takto demokraciu nepredstavuje a vníma ju ako usporiadanie, ktoré vyžaduje nasadenie každého človeka, jeho bdelosť, aktivitu a dávanie si vecí do súvislostí.

„To, samozrejme, predpokladá, že by sa všetci mali aspoň všeobecne informovať, čo sa vo verejnom priestore deje, a to je, pochopiteľne, pre ľudí menej pohodlné. Pokiaľ sme sa však rozhodli žiť v demokracii, je každé občianske prebudenie veľmi dôležité a v tom vidím hlavný prínos súčasných demonštrácií. Hoci politici dialóg s nami odmietajú, musíme im ukázať, že na ňom trváme.

Aktivity občianskej spoločnosti slúžia na to, aby dali občania svojim predstaviteľom spätnú väzbu,“ poznamenala.

Na záver potom skonštatovala, že impulz k zmene môže vzniknúť len skrze občiansku spoločnosť. „Potrebujeme osvetu zo strany ľudí, ktorým záleží na verejnom priestore, v ktorom žijú. Pokiaľ bude každý taký človek aktívny a bude sa v lokálnej komunite, v ktorej žije, snažiť o nejakú pozitívnu zmenu, môže prebudiť aj ostatných, hoci to pôjde pomaly a bude to strašná práca,“ uzavrela Issová s tým, že zmeny odjakživa iniciuje tá menšia, aktívnejšia časť spoločnosti.

Pôvodný text nájdete na webe Aktuálně.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…