Múdrejšie deti? Prezidentka podpísala povinnú škôlku

10. 7. 2019 12:23

Zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti odobrila v stredu svojím podpisom prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novela zákona o výchove a vzdelávaní vstúpi do platnosti 1. januára 2021.

Múdrejšie deti? Prezidentka podpísala povinnú škôlku
Foto: facebook.com/zcaputova/
Popis: Zuzana Čaputová na jednej zo snímok s deťmi, ktoré zverejnila na sociálnej sieti pri príležitosti skončenia školského roka a začiatku letných prázdnin

Novela školského zákona zavádza do praxe znížené kvalifikačné predpoklady pre ľudí, ktorí budú deti vzdelávať v domácom prostredí.

Pôvodne navrhované vysokoškolské pedagogické vzdelanie sa mení na stredoškolské s maturitou.

Novelou sa určili napríklad aj presné počty detí, ktoré môžu byť v triedach.

Materská škôlka Zdroj: TASR

Rezort školstva pre TASR uviedol, že od zavedenia povinného predprimárneho vzdelávania pre päťročné deti očakáva zlepšenie výsledkov v národných testovaniach.

Najväčším prínosom pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia bude podľa rezortu školstva povinná účasť na predprimárnom vzdelávaní pri rozvíjaní ich komunikačných kompetencií.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) víta rozhodnutie prezidentky, keďže podľa nej ide o jeden zo zásadných krokov, ktorý pomôže zlepšiť výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach a zároveň pomôže dosiahnuť zaškolenosť u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Novela okrem iného tiež zakazuje politickú činnosť v školách a zavádza povinnosť odpisov z registra trestov pre všetkých pedagógov.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiadalo prezidentku, aby nepodpísala novelu školského zákona, ktorá zavádza povinnú škôlku pre päťročné deti. 

ZMOS tvrdí, že novela porušuje Ústavu SR a spôsobuje technické problémy. 

Ako TASR informovala Martina Goffová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, prezidentka vnímala obavy niektorých rodičov, ale aj ZMOS-u, ktoré jej boli adresované.

Kancelária prezidenta dodala, že v porovnaní s inými krajinami EÚ "Slovensko výrazne zaostáva v pripravenosti detí na nástup do prvého ročníka základnej školy. Povinná predškolská príprava je pritom bežným spôsobom riešenia tohto problému aj v okolitých krajinách". 

Podľa prezidentky predložená úprava pritom umožňuje výnimky pre rodičov detí, ktorí chcú absolvovať predškolskú prípravu s deťmi doma, čo prezidentka považuje aj vzhľadom na prezentované výhrady za dostatočné.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič vyzýva Kisku k vytvoreniu koalície: Hrozí, že nám po voľbách ďalej bude vládnuť mafia

14:27 Matovič vyzýva Kisku k vytvoreniu koalície: Hrozí, že nám po voľbách ďalej bude vládnuť mafia

Mimoparlamentná strana Za ľudí by do budúcoročných parlamentných volieb mala vytvoriť koalíciu s KDH…