Môžu kauzy okolo Kočnera skomplikovať Slovensku čerpanie európskych peňazí? Náš veľvyslanec si to nemyslí

10. 11. 2019 10:01

Slovensko podporuje návrh viazania čerpania financií z EÚ na plnenie kritérií právneho štátu. Pred slovenskými novinármi v Bruseli to vyhlásil veľvyslanec SR pri EÚ Peter Javorčík. Skonštatoval, že kauzy týkajúce sa komunikácií slovenských predstaviteľov súdnictva či prokuratúry napríklad s obžalovaným Marianom Kočnerom by nemali vyvolať uplatnenie tejto podmienky. Podľa Javorčíka by mohol byť návrh schválený v budúcom roku, mal by byť súčasťou veľkého balíka návrhov.

Môžu kauzy okolo Kočnera skomplikovať Slovensku čerpanie európskych peňazí? Náš veľvyslanec si to nemyslí
Foto: TASR
Popis: Peter Javorčík

"Rokujeme o takzvanej kondicionalite, o tom, že pri čerpaní fondov, či už štrukturálnych alebo poľnohospodárskych, by krajina mala spĺňať základné princípy právneho štátu. Zatiaľ sa nehovorí o žiadnom trestaní. Vnímam, že tento návrh má mať preventívny charakter, má zaručovať, aby krajina spĺňala princípy právneho štátu, s čím, samozrejme, nemá Slovensko problém," priblížil slovenský veľvyslanec.

Javorčík uviedol, že návrh, ktorý vyšiel z Európskej komisie (EK), bude ešte predmetom technických rokovaní.

"Z politického hľadiska je pre Slovensko tento návrh niečo, s čím počítame, myslím si, že ho aj vieme podporiť," doplnil.

Skôr ide o nejaké zásadné systémové zlyhania

Podľa veľvyslanca sa debatuje o tom, či pôjde o všeobecne nastavený rámec alebo sa nastavia konkrétne body, na ktoré by sa začal tento mechanizmus uplatňovať.

Aktuálne kauzy na Slovensku, týkajúce sa napríklad viacerých sudcov podozrivých z korupcie alebo komunikácie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom, nepovažuje Javorčík za záležitosti, na ktoré by sa mala táto podmienka uplatniť.

"Skôr ide o nejaké zásadné systémové zlyhania. Alebo by napríklad bola negatívnym smerom menená legislatíva týkajúca sa nezávislosti súdnictva," uviedol príklady prijatia tohto mechanizmu voči členskej krajine.

Výhrady majú Maďari aj Poliaci

Dodal tiež, že určite by sa neriešili konkrétne prípady. O návrhu predloženom Komisiou sa podľa Javorčíka diskutuje v Európskom parlamente aj medzi členskými krajinami.

"Momentálne to ešte nedošlo na politickú úroveň. Viac výhrad k tomuto návrhu vznášajú práve Poľsko a Maďarsko, ale zatiaľ nie sme na úrovni, že by to nejako blokovali. Diskutujeme o tom," priblížil veľvyslanec.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič sa zamýšľa nad nutnosťou spojenia opozície. A potom to prišlo: Sme v sračkách, dámy a páni

8:58 Matovič sa zamýšľa nad nutnosťou spojenia opozície. A potom to prišlo: Sme v sračkách, dámy a páni

Tancujeme na vrchnej palube Titaniku a v podpalubí nás už zalieva voda. Hodnotil počas víkendových n…