Môžu byť dva návrhy na odvolanie premiéra súčasne? Danko to dá preskúmať

10. 9. 2019 18:08

Duplicitu návrhov na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) preskúma ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR. Požiadal o to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Môžu byť dva návrhy na odvolanie premiéra súčasne? Danko to dá preskúmať
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini a Andrej Danko

Vyslovenie nedôvery premiérovi by malo byť posledným bodom programu riadnej 49. schôdze NR SR. Zároveň by mali tento bod poslanci prerokovať aj na piatkovej (13. 9.) mimoriadnej schôdzi o 13.00 h.

Ďalšiu mimoriadnu schôdzu iniciovala opozícia, ktorá nebola spokojná s tým, ako sa presunulo hlasovanie o nedôvere premiérovi na koniec riadnej schôdze parlamentu.

Pôvodne sa mal premiér pred poslancov postaviť už minulý týždeň v piatok (6. 9.). Keďže plénum nebolo uznášaniaschopné, schôdzu sa poslanci pokúsili otvoriť opäť v pondelok (9. 9.). Ani vtedy sa pre rovnaký dôvod schôdza neotvorila.

Danko preto bod zaradil v zmysle rokovacieho poriadku na záver septembrovej schôdze. Premiér a ministri jeho vlády sú pripravení naďalej sa zúčastniť na opozičnom pokuse o Pellegriniho odvolanie z funkcie.

Povedal to v pondelok v reakcii na iniciovanie ďalšej schôdze s tým, že bude kedykoľvek rád hovoriť s poslancami o ich kontaktoch so "závadovými" osobami. Vláda už povedala, že s odvolaním nesúhlasí a vidí za ním účelovosť opozície. 

Dôvodom na odvolanie premiéra je podľa opozície to, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Jankovská medzičasom vo funkcii skončila.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Aliancia za rodinu odovzdala Gálovi vyše 16-tisíc podpisov. Intervenujte! Odkazujú mu v súvislosti s Istanbulským dohovorom

12:35 Aliancia za rodinu odovzdala Gálovi vyše 16-tisíc podpisov. Intervenujte! Odkazujú mu v súvislosti s Istanbulským dohovorom

Aliancia za rodinu v stredu odovzdala petíciu ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd) s…