Most volí veľa Slovákov, SMK nevie osloviť Maďarov. Zsolt Simon vysvetľuje, prečo by mal juh Slovenska voliť jeho stranu

9. 9. 2018 0:00

ROZHOVOR Dve najznámejšie maďarské strany na Slovensku už dlhodobo medzi sebou bojujú o priazeň voličov, pričom v posledných voľbách sa Most iba tesne dostal do parlamentu. Situácia sa možno zmení po tom, ako ohlásil založenie strany aj bývalý poslanec za Bugárovu stranu Zsolt Simon. Prečo sa rozhodol založiť stranu a aké sú jej ciele? „Chceme zmenu a chceme k tomu pridať pomocnú ruku,“ hovorí v rozhovore pre ParlamentnéListy.sk.

Most volí veľa Slovákov, SMK nevie osloviť Maďarov. Zsolt Simon vysvetľuje, prečo by mal juh Slovenska voliť jeho stranu
Foto: TASR
Popis: Zsolt Simon predstavuje svoju novú stranu Magyar forum - Maďarské fórum
reklama

Cez víkend ste predstavili váš nový projekt – stranu Magyar forum – Maďarské fórum. Čo bolo hlavnou motiváciou na založenie strany?

To, že sme nespokojní s tým, kam smeruje Slovensko pod vedením tejto vládnej koalície a chceme zmenu. Zároveň hovoríme, že treba zabezpečiť zastúpenie pre občanov maďarskej komunity v parlamente.

Ako na vaše rozhodovanie vplývali kauzy, ktoré vyplávali na povrch za posledného pol roka (povedzme vražda Jána Kuciaka a únos vietnamského podnikateľa)?

Boli to zásadné momenty. Po týchto kauzách, hlavne po vražde Kuciaka a Kušnírovej, sa začali zjavovať dožiadania občanov, ktorí ma oslovovali s tým, že nie sú spokojní so súčasným stavom krajiny a chcú zmenu. Neriešenie káuz ich trápi, rovnako aj korupcia a klientelizmus. Padli návrhy, aby sme založili novú politickú stranu. Postupne som sa s nimi stretával, diskutovali sme na túto tému a výsledok sme predstavili v sobotu 1. septembra.

Aké sú ciele vašej strany?

Naším cieľom je prispieť k zmene na Slovensku, zabezpečiť zastúpenie v parlamente pre maďarských občanov. Stranu sme definovali ako stredopravicovú.

Dôležité je pre nás zachovať hodnoty, ktoré predstavuje Európska únia a NATO. Rovnako sme predstavili, že medzi priority patrí aj definovanie strán, s ktorými nechceme spolupracovať, a tými stranami sú Smer, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu.

V čom je strana iná oproti súčasným dvom maďarským subjektom?

Chceme sa pozerať na juh Slovenska, teda tam, kde žijeme, trochu iným svetlom. A teda chceme, aby každý občan, ktorý žije v tomto regióne, bol pre štát rovnocenný. Nezáleží pritom, či je maďarskej, alebo slovenskej národnosti. Preto všetky opatrenia, ktoré sa doteraz prijali, a negatívne vplývajú na juh Slovenska, chceme odstrániť.

Na Slovensku existuje spôsob prerozdeľovania finančných prostriedkov zo štátnej kasy podľa počtu obyvateľov a nadmorskej výšky, v ktorej žijú, respektíve sa nachádza daná obec. Z týchto prostriedkov sa financujú obce a mestá. My si myslíme, že pre štát musí byť každý občan rovnocenný.

Nemôžu sa robiť rozdiely medzi tým, či niekto žije v Komárne a je slovenskej, alebo maďarskej národnosti, alebo býva v Poprade. A tu chcem dodať, že Poprad, respektíve sever má diaľnice, zatiaľ čo my na juhu ich nemáme.

Množstvo ľudí hovorí, že vaša strana môže roztrieštiť maďarských voličov viac, ako to je teraz. Ako to vnímate vy?

Je to trochu absurdné, pretože momentálne existujú tri maďarské strany, naša bude viac-menej štvrtá. Je evidentné, že SMK nevie osloviť maďarských voličov v takej miere, aby prekročili päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.

Na druhej strane Most robí všetko pre to, aby z parlamentu išiel von. Pri Moste je treba zohľadniť ešte jeden fakt, a to príchod nových slovenských subjektov na politickú scénu. Podľa exit pollu má Most 40 percent voličov slovenskej národnosti, ktorí už de facto nemajú dôvod, prečo byť pri strane. Viac-menej boli pri Moste preto, lebo nechceli, aby vládol Smer.

Maďarskí voliči v posledných parlamentných voľbách dávali svoje hlasy poväčšine Mostu, po zložení vládnej koalície ho veľa ľudí za to kritizovalo, odišli aj známe mená strany – Lucia Žitňanská, František Šebej a rovnako aj vy. SMK je už viacero rokov mimo parlamentu. Ako ľudia hodnotia váš nápad so založením novej strany?

Myslím si, že dnes to ešte berú s rezervou, čakajú na to, čo strana vlastne bude zač. Ja ich úplne chápem. My dnes prioritne musíme vykonať našu stranícku domácu úlohu, a teda vyzbierať viac ako desaťtisíc podpisov, aby sa naša strana mohla zaregistrovať. Rovnako musíme vybudovať stranícke štruktúry a následne musíme predstaviť náš program, na ktorom momentálne začíname pracovať.

Oslovíte „odídencov“ z Mostu, aby sa pridali do vašej strany? Prípadne nám viete prezradiť, kto všetko je v tíme?

V prvom rade chcem povedať, že tento tím, ktorý sa predstavil v sobotu, je z väčšej časti mladý. To znamená, že viac ako polovica z náš je pod 40 rokov. Oni sú odborníci vo svojich oblastiach, či je to sociológia, zdravotníctvo, právo, školstvo. Je pravda, že neboli v politike, ale považujeme to za výhodu. A to z dôvodu, že chceme na politickú scénu priniesť aj generačnú výmenu, pretože aj tú potrebujeme.

Zo známejších členov tímu možno niekomu niečo povie meno Zsolt Gál. Ide o vysokoškolského profesora na Univerzite Komenského. Ostatní sú regionálne známi ľudia. Známych osobností, ktorých poznajú ľudia na celoslovenskej úrovni a nie sú poznamenaní politickou štruktúrou alebo minulosťou, je veľmi málo. Naším cieľom je práve generačná výmena.

Máte ambíciu osloviť najmä tých voličov, ktorí prestali alebo nikdy nevolili. Bude to stačiť na to, aby ste sa mohli dostať do parlamentu?

My sme presvedčení, že áno.

Čo však v prípade, ak sa tam nedostanete?

Pani redaktorka, takúto možnosť nepripúšťame. Sme presvedčení v jednom, a to, že súčasná situácia je veľmi podobná tej, aká bola na Slovensku v rokoch 1997 – 1998. Aj vtedy sa občania museli rozhodnúť, či chcú, aby Slovensko bolo čiernou dierou Európy a chcú pokračovanie mečiarizmu, alebo chcú zmenu.

My chceme zmenu a chceme k tomu pridať pomocnú ruku. Sme presvedčení, že ak si splníme domácu úlohu, tak si budeme musieť všetci sadnúť aj na maďarskej strane politického spektra a pouvažovať nad tým, ako zabezpečiť zastúpenie v parlamente pre občanov maďarskej národnosti. To bude potrebné spraviť, keď budeme vedieť, kedy budú parlamentné voľby, pretože dnes je táto téma ešte veľkou neznámou. Rovnako budeme musieť prediskutovať, či chceme zmenu, alebo pokračovanie politiky, ktorá tu je. Ja osobne som za zmenu.

Rozmýšľate nad predvolebnou spoluprácou s Mostom alebo SMK? Uskutočnili sa už nejaké rokovania?

My sme jasne definovali, že odmietame spoluprácu so Smerom, SNS a ĽSNS pána Kotlebu. Okrem týchto strán sme pripravení hľadať kompromis a spoluprácu s každým v záujme toho, aby Slovensko zmenilo kormidlo.

Po komunálnych voľbách má ohlásiť svoje plány aj súčasný prezident. Hovorí sa o založení vlastnej politickej strany. Čo v prípade, ak by vznikla štvrtá nová strana? Rozmýšľate nad spoluprácu s pánom Kiskom?

Touto otázkou sme sa v strane ešte nezaoberali. Ak bude aktuálna, vtedy sa ňou budeme zaoberať.

Ako to je s financovaním strany?

Všetci sme si vedomí, že budeme musieť obetovať vlastné prostriedky, aby sme stranu založili. Prijali sme pár zásad financovania strany. Medzi ne patrí napríklad to, že od cudzích zoberieme na transparentný účet na základe zmluvy maximálne desaťtisíc eur ročne.

Od členov zoberieme financie rovnako transparentne, ale na základe zmluvy o pôžičke s tým, že každý z nás sa podpisom zmluvy zaviaže, že ak nezískame vo voľbách nad tri percentá, tak o pôžičku príde. Ak strana získa od troch do piatich percent, tak každý z nás dostane alikvotnú časť požičanej sumy, a ak získame nad päť percent, tak každý ju získa splatenú v plnej miere.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

23:59 A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

Český europoslanec Jan Zahradil sa vyjadril k textu servera Deník.cz, ktorý priniesol informácie o s…