Most a SNS stiahli svoje návrhy v parlamente. Týkajú sa pôvodu mäsa a potravín

10. 5. 2019 16:00

Poslanci koaličného Mosta-Híd a SNS stiahli z rokovania parlamentu dva návrhy noviel, ktorými chceli zlepšiť informovanosť ľudí o pôvode potravín a mäsa.

Most a SNS stiahli svoje návrhy v parlamente. Týkajú sa pôvodu mäsa a potravín
Foto: TASR
Popis: Béla Bugár a predseda NR SR Andrej Danko

V prvej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia poslankyňa Eva Antošová (SNS) navrhovala, aby mali spotrebitelia lepšie informácie o pôvode mäsa.

"Je nevyhnutné, aby spotrebiteľ disponoval informáciou o pôvode mäsa, z ktorého konkrétna prevádzka spoločného stravovania pripravuje pokrmy, aby mohol urobiť svoje obchodné rozhodnutie aj podľa ďalších informácií, napríklad flexibilne reagovať na konkrétne medializované potravinové kauzy," uviedla Antošová v predkladacej správe.

Prevádzkam spoločného stravovania mala pribudnúť povinnosť pri ponuke pokrmu, teda v jedálnom lístku, uviesť informáciu o pôvode tohto mäsa.

V prípade porušenia povinnosti by mohol príslušný orgán verejného zdravotníctva uložiť pokutu od 150 eur do 20.000 eur.

Rovnaký zámer mala aj druhá stiahnutá novela o potravinách z dielne koaličných poslancov Mosta-Híd.

Tiež navrhovali ustanoviť povinnosť prevádzkovateľa zariadenia spoločného stravovania poskytnúť konečnému spotrebiteľovi informáciu o krajine pôvodu mäsa, ktoré zariadenie spoločného stravovania použilo pri príprave konkrétneho pokrmu alebo jedla.

"Už v súčasnosti existuje pri predaji čerstvého, chladeného alebo mrazeného mäsa povinnosť informovať spotrebiteľa o krajine pôvodu mäsa, ktoré kupuje. Právo získať rovnakú informáciu má i zariadenie spoločného stravovania, ktoré nakupuje mäso s cieľom jeho ďalšej úpravy a ponuky spotrebiteľom – konečným konzumentom," uviedli poslanci Mosta-Híd. Za porušenie zákona tiež navrhovali sankcie.

Presunulo sa aj rokovanie o návrhu zákona o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktorým sa mali upraviť jeho právomoci a niektoré úlohy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Nerozumiem ultimatívnemu správaniu UNAS, na stole majú férovú ponuku

15:33 Pellegrini: Nerozumiem ultimatívnemu správaniu UNAS, na stole majú férovú ponuku

Premiér Peter Pellegrini nerozumie ultimatívnemu správaniu sa zástupcov Únie autodopravcov Slovenska…