Most-Híd udrel do Danka. Žiada, aby pre rigorózku vyvodil osobnú zodpovednosť. A takto sa vyjadril Smer

15. 11. 2018 13:21

Podľa posledných informácií Andrej Danko svoju rigoróznu prácu skopíroval z kníh viacerých autorov. Most-Híd žiada, aby vyvodil osobnú zodpovednosť, Smer sa šéfa SNS zastal.

Most-Híd udrel do Danka. Žiada, aby pre rigorózku vyvodil osobnú zodpovednosť. A takto sa vyjadril Smer
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD) a Béla Bugár (Most-Híd)
reklama

Podľa informácií portálu Aktuality.sk žiada koaličný Most-Híd, aby vzhľadom na zverejnené informácie o jeho rigoróznej práci vyvodil osobnú zodpovednosť. „Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár. Odpovedala tak na otázku portálu, či budú zvažovať zotrvanie predsedu NR SR vo funkcii.

Na druhej strane, ďalší koaličný partner a najsilnejšia strana Smer stoja za Andrejom Dankom. „Pre stranu Smer – sociálna demokracia je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorej zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb,“ napísal hovorca strany Ján Mažgút.

Plagiát

Denník N dnes prišiel s informáciou, že rigorózna práca Andreja Danka je plagiát. Podľa zverejneného článku text v práci skopíroval z piatich kníh – Moderná verejná správa Michala Gašpara, Základy správní vědy Dušana Hendrycha, Optimalizácia uplatnenia verejnej moci v miestnych podmienkach trojice Jozef Prusák, Peter Škultéty, Soňa Čapková a Základy správneho práva bývalej ministerky spravodlivosti za HZDS Kataríny Tóthovej.

Prebraté texty kníh sú v celej práci, absentujú vlastné myšlienky autora. Skutočnosti portál zistil na základe preštudovania si rigoróznej práce bratislavského advokáta Daniela Pisáka, ktorá je identická s prácou šéfa SNS, ale so zmeneným slovosledom. Údajne chýba aj zoznam použitej literatúry, bez ktorej nemohol prácu obhájiť. Do práce vložil aj vlastnoručne podpísané čestné vyhlásenie, v ktorom uvádza, že "prácu vypracoval samostatne s použitím vedeckej literatúry".

Za šéfom národniarov stál okrem iného aj rektor UMB Vladimír Hiadlovský, ktorý najprv nechcel zriadiť vyšetrovaciu komisiu, ktorú následne hodlá zriadiť, aby kvalitu práce posúdila nezávislá komisia. Výsledok by mala oznámiť najneskôr v januári. Samotný Danko sa vyjadril, že do vyjadrenia sa vyšetrovacej komisie sa vyjadrovať nebude.

V súčasnosti je kauza Andreja Danka premlčaná, pretože ju napísal v roku 2000, čiže za porušenie autorského práva nehrozí väzenie. Ide o prvé dva prípady, keď UMB povolila utajiť dve práce svojich absolventov. Pochybné na jeho práci je aj to, že vypracoval tému správneho práva na katedre trestného práva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…