Most-Híd: Kiska opäť porušil gentlemanskú dohodu

11.4.2019 19:15

Koaličný Most-Híd kritizuje prezidenta SR Andreja Kisku za to, že vetoval zákon o štátnych symboloch ako celok. "Žiaľ, nestalo sa prvýkrát, že porušil gentlemanskú dohodu. V tomto prípade tým, že namiesto pripomienkovania sporného ustanovenia, ktoré sa týka hymny cudzích štátov, zákon vrátil ako celok," uviedol Most-Híd vo svojom stanovisku.

Most-Híd: Kiska opäť porušil gentlemanskú dohodu
Foto: TASR
Popis: Béla Bugár

Most-Híd mrzí, že Kiska napriek svojmu verejnému vyjadreniu o svojej nestrannosti až do konca vykonávania prezidentského mandátu svojmi rozhodnutiami pripravuje pôdu pre vznik svojej politickej strany. "Týmto krokom namiesto utlmenia emócií prispieva k ich zvyšovaniu," doplnil Most-Híd v reakcii na vetovanie zákona. Strana bude o ďalšom postupe diskutovať s koaličnými partnermi. 

Kiska vrátil novelu Národnej rade SR na opätovné prerokovanie ako celok. Ustanovenia zákona považuje za rozporné s princípom právnej istoty a teda aj s princípom právneho štátu. Keďže prezident vrátil novelu ako celok, parlament ju buď schváli v pôvodnom znení, alebo neprejde. Poslanci v nej nemôžu robiť zmeny.

Anketa

Myslíte si, že nová Kiskova strana bude úspešná?

21%
79%
hlasovalo: 2458 ľudí

Právna norma podľa jej kritikov zakazuje prehranie a spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Predseda NR SR a SNS Andrej Danko tvrdí, že nikto nezakazuje spievanie cudzej hymny, ale je pripravený rokovať o kompromisnej úprave. Prezidenta o vrátenie zákona požiadali okrem iných aj Danko a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Zákon má parlament prerokovať na májovej schôdzi.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Novelu zákona o štátnych symboloch predložila do parlamentu SNS ako reakciu na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie. Právnou normou chcela strana viac chrániť štátne symboly. Do právnej normy sa tak dostali nové pojmy "znamenie štátneho znaku" či "národný symbol". A tiež sa upravila otázka štátnej hymny.

 

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Budú pomáhať čeliť ruskej agresii. Svet komentuje výsledok volieb na Ukrajine, tu sú želania novému prezidentovi

12:00 Budú pomáhať čeliť ruskej agresii. Svet komentuje výsledok volieb na Ukrajine, tu sú želania novému prezidentovi

Prezident USA Donald Trump v nedeľu v telefonickom rozhovore zaželal novozvolenému prezidentovi Ukra…