Moslimovia v Indii pália plienky Pampers. Môže za to obrázok mačky

23.2.2018 22:00

Niektorým indickým moslimom sa zdá, že spoločnosť Procter & Gamble, ktorá vyrába plienky Pampers, uráža proroka Mohameda. Na vine má byť mačka nakreslená na plienkových nohavičkách. Jej fúzy a jedno oko vraj pripomínajú prorokove meno v arabčine. Moslimovia to považujú za urážku svojej duchovnej autority. Na internete sa strhla búrlivá diskusia.

Moslimovia v Indii pália plienky Pampers. Môže za to obrázok mačky
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Britský server Metro uverejnil článok, v ktorom upozorňuje, že časť moslimov v Indii volá po bojkote plienok Pampers, pretože údajne urážajú proroka Mohameda. Je na nich totiž znázornená žltá mačka s čiernym nosom, fúzmi a očami. A keď sa na túto mačku pozriete z určitého uhla, podľa niektorých indických moslimov objavíte meno proroka Mohameda. Niektorí veriaci tak dospeli k názoru, že plienky urážajú islam, a žiadajú ich okamžité stiahnutie z predaja.

Aktivisti z islamskej skupiny Darsgah Jihad-o-Shahadat podali formálnu sťažnosť na plienky na policajnej stanici Dabeerpura v Hyderabade, píše britský server s odvolaním sa na indické médiá. Moslimovia žiadajú, aby spoločnosť ukončila predaj týchto výrobkov. Ak to Procter & Gamble neurobí, moslimovia by vraj mali tento výrobok bojkotovať a ukázať tak, že sú oddaní svojmu prorokovi.

Na internete vyvolali plienkové nohavičky búrlivú diskusiu. Zatiaľ čo niektorí si myslia, že ide o zámernú urážku moslimov, ktorej sa dopustila západná firma, ľudia z opačného názorového tábora oponujú, že je to len obrázok mačky a nič viac. A ak v tom niekto vidí niečo viac ako len mačku, mal by radšej rýchlo dospieť.

Senior manažér pre komunikáciu zo spoločnosti Procter & Gamble Scott Popham povedal, že spoločnosť nemala v úmysle nikoho urážať a že dizajn plienok skutočne znázorňuje len mačku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

17:00 Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

Minisummit o migrácii, na ktorý zvolal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker predstaviteľov šest…