Moskva nakopla Ameriku: Vy ste vypestovali al-Káidu. A vy môžete aj za dnešné problémy

22. 6. 2015 13:17

V radoch Islamského štátu (IS) bojuje viac ako tisíc ruských občanov a Moskva nevidí možnosť, ako prílevu ruských dobrovoľníkov zabrániť. V rozhovore pre ruský denník Kommersant to dnes vyhlásil šéf ruskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev.

Moskva nakopla Ameriku: Vy ste vypestovali al-Káidu. A vy môžete aj za dnešné problémy
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Moskva, Rusko
reklama

Patrušev pripustil, že Rusi sa zapojujú aj do konfliktu na východe Ukrajiny. Ani ich účasti v bojoch s Kyjevom vraj Moskva nemôže zabrániť. „Myslím, že je ich tam viac ako tisíc,“ odpovedal Patrušev na otázku, koľko ruských občanov bojuje na strane teroristov z IS. „Sú tam tisíce ľudí aj z iných štátov, zo Strednej Ázie, západnej Európy i USA. V tejto chvíli nevidím žiadnu možnosť, ako prílev (ruských) dobrovoľníkov zastaviť,“ povedal šéf Bezpečnostnej rady, hlavného poradného orgánu ruského prezidenta v otázkach brannej a bezpečnostnej politiky.

Stret s Islamským štátom je podľa Patruševa dôsledkom dvojakých štandardov USA. Washington údajne podporuje teroristov tam, kde bojujú so sýrskym režimom prezidenta Bašára al-Assada. „A zároveň ich bombardujú. Dokiaľ s týmito hrami neskoncujú, bude to všetko pokračovať,“ uviedol Patrušev.

Rovnaký scenár sa podľa jeho názoru odohrával v 80. rokoch v Afganistane v dobe sovietskej invázie. „Američania zorganizovali hnutie Taliban, z ktorého vyrástla al-Káida, s ktorou americké a iné západné tajné služby udržiavali kontakt,“ zdôraznil.

Rusko podľa Patruševa nemá ani nástroje k tomu, aby zastavilo odchody ruských dobrovoľníkov na bojisko v Donbase. „Nikoho k tomu nevyzývame ani nepovzbudzujeme, reálne tomu nie je možné zabrániť. Veď dva milióny utečencov neprišli z Ukrajiny do Ruska len tak, majú u nás priateľov a príbuzných. Rozprávajú im o zverstvách, ktoré sa tam dejú, a potom už pracujú emócie: ľudia tam odchádzajú a zapájajú sa (do boja),“ konštatoval ruský politik.

autor: jzd, ČTK

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…