Moratórium je nezmysel, tvrdia sociológovia

5. 3. 2016 12:03

Má vaša preferovaná strana šancu dostať sa do parlamentu? Ako predvolebné diskusie ovplyvnili preferencie? Tieto informácie sa pred voľbami nedozviete. Bráni tomu podľa sociológov nezmyselné moratórium.

Moratórium je nezmysel, tvrdia sociológovia
Foto: SITA
Popis: Volebná miestnosť v jednej z obcí Nitrianskeho kraja, v Hrušovanoch. Ilustračná fotografia
reklama

Ako pripomína denník Sme, zákon o volebnej kampani platný od leta 2015, zaviedol zákaz zverejňovať prieskumy 14 dní pred konaním volieb. V deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať aj výsledky volebných prieskumov. Dôvodom tohto zákazu má byť to, že prieskumy tesne pred voľbami neférovo ovplyvňujú voličov.

„Ak sú prieskumy preferencií manipuláciou a je na ne dvojtýždňové moratórium, tak prečo štandardná predvolebná kampaň vrátane reklamy a mítingov, ktorá je celkom určite manipuláciou, má iba dvojdňové moratórium?“ pýta sa sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. S moratóriom nesúhlasí ani politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého takýto zákaz porušuje ústavné právo občana na informácie.

Sociológovia tvrdia, že otázna je aj vynútiteľnosť takéhoto zákona, keďže volebné prieskumy týkajúce sa volieb na Slovensku sa pokojne môžu zobrazovať napríklad na českých či maďarských weboch, na ktoré potom odkazujú slovenské weby.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

17:55 Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

Od predsedu vlády ľudia neočakávajú, že bude pred kamerami rozoberať rôzne možnosti a úvahy o tom, a…