Moldavsko pravdepodobne vykopne kanceláriu NATO z krajiny, hovorí prezident

17.5.2018 10:10

Styčná kancelária NATO v moldavskej metropole Kišiňov, otvorená v decembri 2017, bude zrejme po nadchádzajúcich parlamentných voľbách v krajine zatvorená. Uviedol to moldavský prezident Igor Dodon v rozhovore pre denník Izvestija zverejnenom vo štvrtok.

Moldavsko pravdepodobne vykopne kanceláriu NATO z krajiny, hovorí prezident
Foto: Facebook, Flags of the World (FOTW)
Popis: Vlajka Moldavska

"Existuje vysoká pravdepodobnosť, že po parlamentných voľbách, ktoré budú koncom tohto roka, bude kancelária Aliancie zatvorená," povedal Dodon.

Zdôraznil, že bol vždy proti otvoreniu kancelárie NATO v Kišiňove. Podľa jeho slov je jej poslaním ovplyvňovať verejnú mienku v Moldavsku, aby túto krajinu posunula smerom k užším kontaktom s NATO.

"Vedia, že Moldavčania nepodporujú túto myšlienku, a využívajú svoju kanceláriu na to, aby sa pokúsili zmeniť verejnú mienku. Nemyslím si, že to budú môcť urobiť v krátkodobej perspektíve," uviedol Dodon.

Podľa agentúry TASS prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Moldavčanov je proti užším vzťahom s NATO.

Napriek svojmu neutrálnemu postaveniu Moldavsko od roku 1994 spolupracuje s Alianciou v rámci Individuálneho akčného plánu partnerstva (IPAP).

Proeurópska vládna koalícia sformovaná okolo Demokratickej strany Moldavska (PDM) obhajuje užšie vzťahy s NATO a v decembri 2017 otvorila v Kišiňove styčnú kanceláriu Aliancie.

Parlamentné voľby v Moldavsku sa uskutočnia koncom roka 2018. Podľa prieskumov verejnej mienky môže Strana socialistov Moldavskej republiky (PSRM), ktorá obhajuje vstup krajiny do Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ) vedenej Ruskom, počítať s podporou približne polovice voličov, a preto bude môcť ovládať väčšinu kresiel a vytvoriť novú vládu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kočner v putách. Všade samí kukláči. PRVÉ FOTO z razie

9:15 Kočner v putách. Všade samí kukláči. PRVÉ FOTO z razie

FOTO Policajné komando od skorých ranných hodín vykonáva domové prehliadky v nehnuteľnostiach, ktoré…