Mohlo sa Československo rozdeliť bez referenda? Kurňa, už 1 500 rokov žijeme nelegitímne. Mojmír referendum tiež nerobil, keď Slovensko pripojil k Veľkej Morave, vtipkuje Hrnko

    0
    Anton Hrnko v evidentne dobrej nálade (Autor: TASR)

    Ako Hrnko píše ďalej, „ponoril sa do ,hĺbky' tejto myšlienky“ a celého ho striaslo, keď si uvedomil, že vlastne celú našu slovansko-slovenskú tisícpäťstoročnú históriu na tomto území žijeme nelegitímne. „Striaslo ma pri pomyslení, že Pribina alebo niekto z jeho bezprostredných predkov predtým, než pripojil niektoré staroslovenské kmene k jeho nitrianskej dŕžave, neurobil na tých územiach referendá. Či sa napr. Liptáci alebo Spišiaci chceli vôbec pripojiť k Nitrianskemu kniežatstvu,“ obrátil národniar celú záležitosť na žart a spýtal sa, či bolo toto kniežatstvo vôbec legitímne.

    „A aké referendum vykonal na území dnešného Slovenska Mojmír I., keď ho pripojil k Veľkej Morave a vytvoril tak základ našej národnej, slovenskej štátnosti? Veď to bolo predsa nelegitímne. Bez referenda a taká štátoprávna zmena,“ argumentoval poslanec.

    Ďalej v tomto duchu spochybnil aj legitímnosť Uhorského kráľovstva, pretože Slovákov sa nikto v referende nepýtal, či si želajú tisíc rokov žiť spolu s Maďarmi v jednom štáte. „No skrátka samá tragédia. Už vidno, že tisícštyristo rokov sme tu žili nelegitímne,“ pokračoval Hrnko. Nato sa pustil do analýzy posledných 100 rokov slovenskej histórie. „Koľko štátoprávnych referend sa uskutočnilo na našom území, aby obyvateľ východného Slovenska, ktorý sa narodil roku 1917 a zomrel roku 1999, nemusel vysvetľovať sv. Petrovi, že síce žil v siedmich štátoch, ale zo svojej dediny sa nepohol ani na krok,“ priblížil pohnutý vývoj našej štátnosti.

    „Za chvíľu sa tu bude s pompou, ktorú si to nezaslúži, a v porovnaní s tým, ako oslavujeme štvrťstoročnicu našej suverénnej štátnosti, oslavovať stovka od vyhlásenia česko-slovenského štátu. Juj, ale je to možné vôbec oslavovať? Veď tá republika nevznikla na základe referenda. Nikto sa nepýtal v referende ,lojálneho' českého národa a ,dobrého' a ,verného' slovenského ľudu, či chcú do nejakého zmenšeného Rakúsko-Uhorska pod českou nadvládou!“ napísal Hrnko a spomenul v tejto súvislosti aj marec 1939.

    „Bolo referendum po roku 1945? Myslím, že bolo, len sa menovalo voľby roku 1946! Napriek tomu sa naše deje pohli úplne iným smerom! No je to smutné, ale podľa tohto ,experta' na právo celý život slovenského národa sa odohrával v minulosti nelegitímne,“ zhodnotil národniar.

    - Reklama -